Sahtior Donetk (echipa pregatita de Mircea Lucescu) a invins cu 2-0 pe TSKA Moscova, calificandu-se in sferturi. Galatasaray a pierdut acasa cu Hamburg (2-3), dupa ce a avut 2-0. Manchester City a trecut prin mari emotii la Aalborg - a primit doua goluri in ultimele minute si a trebuit sa depaseasca purgatoriul loviturilor de departajare pentru a se califica...

Sahtior Donetk - TSKA Moscova 2-0. In tur, 0-1.

Goluri: Fernandinho 53 - penalty, Luis Adriano 69.

Dupa o prima repriza "alba", Sahtior a reusit sa sparga gheata: Fernandinho a transformat un penalty (53), deschizand drumul "minerilor" spre sferturi. Echipa lui Lucescu a capatat curaj, iar in minutul 69 a inscris golul calificarii: Luiz Adriano a trimis in plasa o minge pe care portarul moscovitilor a respins-o gresit. TSKA a contestat valabilitatea golului, acuzand arbitrul ca nu a fluierat fault la portar.

Vezi aici golul contestat de TSKA Moscova!

Galatasaray - Hamburg2-3. In tur, 1-1.

Goluri: Harry Kewell 42 penalty, Baros 48 - Pitroipa 57, Guerrero 60, Olici 90.

In minutul 48, turcii nu mai aveau nevoie de niciun miracol pentru calificare: conduceau cu 2-0 si erau ca si promovati in sferturi. Miracolul l-au facut insa germanii - Hamburg a declansat o cursa de urmarire, a egalat pana in minutul 60 si si a castigat in prelungiri.

Aalborg - Manchester City 2-0 (3 -4 la lovituri de departajare). In tur, 0-2.

Goluri: Shelton 85, Jakobsen 90 penalty.

Danezii au avut un final remarcabil: golul marcat de Shelton in minutul 85 i-a facut sa spere, iar eforturile le-au fost rasplatite in minutul 90 - Jakobsen a transformat un penalty si a trimis meciul in prelungiri. Calificarea s-a jucat la lovituri de departajare, acolo unde trupa engleza a fost "salvata" de ratarea capitanului de la Aalborg, Augustinussen, si cea a lui Shelton.

Braga - Paris Saint Germain 0-1. In tur, 0-0.

Francezii au obtinut calificarea tarziu, prin golul marcat de Hoarau in minutul 81.

Zenit Sankt Petersburg - Udinese 1-0. In tur, 0-2.

Goluri: Timosciuk 34.

Detinatoarea Cupei UEFA, Zenit a fost eliminata din competitie: desi a deschis scorul relativ repede, formatia rusa nu a izbutit macar sa trimita meciul in prelungiri. Udinese se califica in sferturi, dar nu uita ca a facut-o prin cele 5 minute inspirate din finalul partidei tur: atunci au marcat italienii golurile victoriei cu 2-0...

Metalist Harkov - Dinamo Kiev 3-2 (In tur, 0-1).

Goluri: Sliusar 29, Jaja 56, Acevedo 70 - Sablici 68, Ninkovici 79.

O calificare smulsa in extremis de Dinamo Kiev, in fata unui adversar mai slab cotat - Metalist Harkov a condus cu 2-0 si 3-1, scoruri care ar fi promovat-o in sferturi, insa Dinamo Kiev a reusit sa inscrie de fiecare data, justificand in final calculul "hartiei".

Primele echipe calificate in sferturi de finala se cunosc de marti seara: Werder Bremen a eliminat pe Saint Etienne (2-2 in Franta, dupa 1-0 in jocul tur), iar Olympique Marseille a eliminat pe Ajax Amsterdam: a fost 2-2 in Olanda (Marseille a egalat la 2 in prelungiri, dupa 2-1 pentru francezi in primul joc).