Favorita clara in partida cu lanterna Gloria Buzau, Otelul Galati este singura echipa, de pana acum, pe care buzoienii reusesc sa o invinga in actuala editie de campionat, scor 2-1. A deschis scorul Viglianti pentru gazde, in minutul 33, pentru ca reusitele lui Axente (35') si Mansour (65') sa aduca bucuria in tabara buzoiana.

Partida a inceput prost pentru Gloria, oaspetii ratand un penalti prin Axente (25'), in timp ce Viglianti avea sa razbune ocazia in minutul 33. Otelul - Gloria 1-0.

Ceea ce parea sa fie o nou infrangere a ultimei clasate avea sa se transforme intr-o surpriza uriasa, reusitele lui Axente (35', inger si demon pentru Gloria) si Mansour (65') ducand toate punctele catre Crang.

In urma acestui rezultat, Otelul ramane la cota 29 de puncte, in timp ce Buzaul spera ca poate indeplini baremul de 25 de puncte (momentan au 6).