Ialomitenii au fost la un pas sa castige partida de la Pitesti. Gazdele au jucat in zece oameni in ultimele 20 de minute, Balasa fiind eliminat dupa ce a luat al doilea gaben pentru ca a sutat in minge dupa fluierul arbitrului. In minutul 90, Rusescu a fost faultat in careu si Brandan a ratat lovitura de la 11 metri, spre stupefactia lui Dan Petrescu. La ultima faza de poarta, Dan Lacusta, fundasul Argesului, putea sa dea lovitura, dar s-a impiedicat in careu.

Liga 1, VEZI AICI: Clasament, Program, Rezultate

In prima repriza Unirea si-a surclasat adversarul. Gazdele nu au avut nicio faza de poarta, in timp ce jucatorii lui Petrescu s-au jucat cu ocaziile. Balan ('11, '26, '27, '41) si Danalache ('34) nu au putut sa il invinga pe Bosneag, cel mai bun jucator din tabara gazdelor.

Pitestenii au inceput mult mai decisi a doua repriza. Bazzi ('53) a tras tare din lovitura libera, dar Arlauskis a aparat foarte bine. Gazdele au dominat mijlocul terenului pana la eliminarea stupida a lui Balasa. Petrescu a mutat si l-a trimis in teren pe Rusescu, cel care putea fi omul providential pentru oaspeti. Dupa ce Bosneag a aparat sutul lui Burns si l-a blocat excelent pe Danalache scapat singur spre poarta, Mircea Stan l-a faultat in careu pe Rusescu si arbitrul Bogaciu a dictat penalty. Lovitura de pedeapsa a fost ratata de Brandan, care a tras peste poarta. Dan Petrescu a ramas consternat si ialomitenii pierd inca doua puncte, dupa ce in prima etapa au facut 0-0 acasa cu FC Brasov.

Ionut Badea:

Ma asteptam la o victorie, sunt suparat pe jocul echipei. Am intalnit o echipa cu un joc foarte greu de contracarat, ermetic si arbitrul a fost foarte temator. Nimeni nu a auzit fluierul la eliminarea lui Balasa.

'90+2 Final de meci: FC Arges - Unirea Urziceni 0-0

'90 Brandan rateaza lovitura de la 11 metri!

'90 Mircea Stan il faulteaza in careu pe Rusescu si se acorda penalty

'84 Danalache este blocat senzational de Bosneag in pozitie de unu la unu

'83 Bosneag respinge centrarea periculoasa trimisa de Epaminonda Nicu

'82 Burns trage puternic si Bosneag respinge cu greutate

'80 pitestenii se apara cu toate liniile, jucatorii lui Petrescu nu sunt deloc inspirati

'71 Brandan ii centreaza perfect lui Danalache si atacantul Unirii trimite pe langa poarta din trei metri

'69 Balasa este eliminat, a primit al doilea galben pentru proteste

'62 Varga trage mult peste poarta dupa o pasa de la Balan

'53 Bazzi trage bine din lovitura libera, Arlauskis apara superb

'46 a inceput a doua repriza

'45 final de prima repriza: FC Arges - Unirea Urziceni 0-0

'41 Balan, dintr-o pozitie foarte buna, a sutat in plasa laterala

'34 Bosneag plonjeaza si respinge in corner o minge ce se indrepta spre Danalache

'31 Balan centreaza in fata portii, Bosneag atinge putin mingea si o deviaza pana la Balasa care degajeaza din fata lui Danalache ce se afla langa poarta