Problemele financiare ale clubului nu i-au afectat pe jucatorii Rapidului, care au castigat primul meci din returul campionatului. Elevii lui Marian Rada au invins Gloria Bistrita, scor 3-1. Djalovic a deschis scorul in minutul 23. Bistritenii au simtit pe propria piele ca ocaziile se razbuna. Dupa doua ratari ale lui Roman si Zaharia, Cesinha si Andrade inscriu in poarta lui Tatarusanu. Victoria giulestenilor i-a ingropat pe bistriteni, care raman in pericol de retrogradare. Singurul gol al gazdelor a fost marcat de Pedro, in minutul 69.

Desfasurarea partidei:

Min. 1: A inceput partida

Min. 5: J. Andrade primeste cartonasul galben pentru un fault la Hora

Min. 8: Corner pentru Bistrita. Centrarea lui Nalati este respinsa de rapidisti.

Min. 9: Nalati vede si el un cartonas galben dupa ce il faulteaza pe J. Andrade

Min. 10: Spadacio ii paseaza in careu lui Djalovic iar acesta inscrie, dar golul este anulat pe motiv de offsaid.

Min. 12: Petre trece de Bozovic, paseaza in careu, dar mingea nu-si gaseste destinatarul

Min. 13: Ciprian Petre trimite un sut in forta de la mare distanta. Mingea trece pe langa poarta

Min. 23: Cesinha centreaza in careu, Tatarusanu respinge in fata, dar este salvat de coechipieri

Min 23: Gol Rapid! Djalovic deschide scorul imediat dupa ce bistritenii au ratat o ocazie mare prin Roman

Min. 30: Spadacio executa o lovitura de colt pana la Maftei, insa mingea ajunge in bratele portarului Tatarusanu

Min. 33: Gol Rapid! Spadacio il lanseaza bine pe Cesinha si acesta inscrie in poarta goala. Bistritenii gresesc pentru a doua oara in ultimele 10 minute, erori ce au fost taxate de rapidisti

Min. 40: Lovitura libera executata de Nalati. Mingea se duce spre coltul scurt, dar Andrade nu are nicio problema in a prinde balonul

Min.42: Ciprian Petre preia perfect o minge, prefera sa suteze spre poarta desi Hora se demarca. Balonul trece pe langa poarta

Min. 45: Final prima repriza. Gloria Bistrita - Rapid 0-2

Repriza a doua:

* Dubla schimbare la pauza pentru Gloria: au iesit Enescu si Marginean, au intrat Sinmartean si Zaharia

Min. 46: Balaj a fluierat startul reprizei secunde

Min. 50: Cartonas galben pentru Hora dupa un fault la J. Andrade

Min. 52: Lovitura libera pentru Bistrita. Roman centreaza pe spate catre coltul lung dar mingea trece pe langa poarta

Min. 53: Fernandes primeste cartonas galben

Min. 58: Nalati executa o lovitura libera. Apararea rapidista inlatura pericolul

Min. 59: Roman este avertizat cu cartonas galben dupa un fault dur la Spadacio

Min. 62: Un-doi intre Cesinha si Spadacio. Ciuca se interpune si degajeaza balonul din propiul careu

Min. 63: Schimbare la bistriteni: intra Silvasan in locul lui Miclaus

Min. 68: Centrarea lui Petre este prea lunga, iar balonul trece prin spatele portii lui Andrade

Min. 69. Gol Gloria Bistrita Joao Pedro il executa pe Andrade cu o lovitura de cap superba sub bara transversala, dupa un corner oferit de Lazar si executat de Nalati

Min. 69: Pedro faulteaza si primeste galben

Min. 71: Djalovic paraseste terenul, fiind inlocuit de Pinto

Min. 75: Bozovic inscrie din offsaid si golul sau este anulat

Min. 76: Silvasan este avertizat cu cartonas galben pentru un hent

Min. 79: Bistritenii maresc ritmul si ocaziile curg la ambele porti, insa fara modificari pe tabela de marcaj

Min. 80: Rada face o noua schimbare la Rapid: iese Spadacio, intra Mejolaro

Min 85: Gol Rapid! Andrade marcheaza cu latul al treilea gol al Rapidului dupa o centrare a lui Grigorie

Min. 88: Ultima schimbare la Rapid: Iese Cesinha, intra Dica

Min. 90+3: Fluier final: Gloria Bistrita - Rapid 1 - 3

Echipe de start:

Gloria Bistrita: Tatarusanu, Miclaus, Ciuca, Joao Pedro, Velcovici, Nalati, Marginean, Enescu, Petre, Roman, Hora

Rapid: Andrade, Maftei, Fernandes, Constantin, Bozovic, Grigorie, Lazar, Andrade, Cesinha, Djalovic, Spadacio