FC Timisoara castiga primul meci din returul campionatului in ultimele cinci minute ale partidei. Argesenii au deschis rapid scorul (minutul 8), desi elevii lui Balint au avut numeroase ocazii de a marca. Presiunea constanta pe care timisorenii au facut-o la poarta lui Bosneag a dus la un autogol din partea lui Lacusta. Repriza secunda e mai saraca in ocazii, dar Stancu reuseste sa aduca victoria in primul meci al lui Balint ca antrenor principal.

Desfasurarea partidei:

min. 1: Centralul Alexandru Tudor a fluierat inceputul partidei dintre FC Timisoara si FC Arges

min. 5: Gigel Bucur centreaza in careu pentru Goga, dar mingea trece pe langa poarta lui Bosneag

min. 8: Gol FC Arges Nastasie trece usor de Luchin si il executa pe Pantilimon cu un sut la coltul lung

FC Timisoara - FC Arges 0 - 1

min. 11: Trei timisoareni asteapta in careu centrarea lui Goga, insa Bosneag iese bine din poarta si retine balonul

min. 19: Gol FC Timisoara Karamyan executa un corner, Bucur deviaza mingea iar Parks il obliga pe Lacusta sa trimita mingea cu capul in propria poarta

FC Timisoara - FC Arges 1 - 1

min. 29: Goga este faultat in apropierea careului advers si primeste o lovitura libera. Centrare prea inalta, iar Bosneag nu intampina probleme

min. 30: Alexandru Tudor arata primul cartonas galben al partidei jucatorului argesean Bazzi

min. 32: Tames trimite o lovitura de la colt pana la Kamara, acesta ii paseaza balonul lui Tanase, dar sutul argeseanului trece putin peste poarta lui Pantilimon

min. 37: Stancu este aproape de a aduce Timisoara in avantaj, dar Bosneag isi salveaza echipa

min. 44: Goga s-a accidentat si Balint face prima schimbare. Intra Borbely in echipa timisorenilor

min. 45+1: Final prima repriza: FC Timisoara - FC Arges 1-1

min. 46: A inceput repriza secunda

min. 49: Dulcea surprinde apararea timisorenilor, il paseaza in careul advers lui Kamara, dar acesta din urma este blocat de Luchin

min. 57 Argesenii primesc o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri de poarta lui Pantilimon. Sutul lui Tames trece peste poarta.

min. 62 Gigel Bucur suteaza cu stangul spre poarta adversa si inregistreaza prima ocazie importanta a timisorenilor din repriza secunda

min. 71: Karamyan scapa singur pe contra-atac, iar piciorul lui Bosneag este salvator pentru echipa sa

min. 77: Stancu a creat o ocazie importanta pentru Timisoara de a inscrie. Centrarea fostului stelist nu poate fi preluata corect de Rusici si scorul este in continuare egal: 1- 1

min. 79: Cisovski primeste un cartonas galben

min. 83: Tensiunea creste pe masura ce se apropie finalul partidei. Dulcea este avertizat si el cu cartonasul galben

min. 85: Gol FC Timisoara Alexa suteaza puternic iar Bosneag respinge mingea in fata. Stelian Stancu profita de greseala si inscrie golul victoriei

FC Timisoara - FC Arges 2-1

min. 90+3 Rusici are sansa de a marca al treilea gol al timisorenilor, dar rateaza singur cu portarul

Echipe de start:

FC Timisoara: Pantilimon, Latovlevici, Cisovsky, Luchin, Badoi, Art. Karamyan, Alexa, Stancu, Goga, Bucur, Parks

Rezerve: Taborda, Scutaru, Abiodun, Borbely, Rusic, Arm. Karamyan, Magera

FC Arges: Bosneag, Bazzi, Lacusta, Balasa, M. Stan, Nastasie, Tames, Stan, Voiculet, Tanase, Kamara

Rezerve: Coca, Dita, Doman, Dulcea, Voicu, Iordache