Spania - Anglia 2-0 | Spania nu a mai cunoscut de 29 de meciuri gustul infrangerii. In ultimii cinci ani, Anglia a trebuit sa se recunoasca invinsa de fiecare data cand a intalnit nationala iberica. Stadionul Sanchez Pichuan a fost arhiplin, spectatorii au avut ce vedea. David Villa si Fernando Llorente au marcat pentru Spania, asigurand o victorie clara, la capatul unei prestatii stralucitoare.

Atacantul Valenciei a deschis scorul in minutul 36. Xabi Alonso a dat o pasa superba pentru Villa care l-a intors de doua ori pe Jagielka si l-a lasat fara replica pe David James. Golul doi a picat destul de tarziu, dar meritat. Xavi a executat o lovitura libera in minutul 83, centrarea sa a fost perfecta pentru tanarul Llorente, care a reluat imparabil cu capul.

"M-am cam trezit la realitate. Pentru mine a fost un meci important si am remarcat cativa jucatori pe care sa ii am in vedere atunci cand vom mai juca impotriva Spaniei. Am invatat destule", a spus Capello la finalul meciului.