Pato, Ambrosini si Kaka au adus victoria lui AC Milan in derbiul cu Lazio, dar cel mai bun jucator al echipei antrenate de Ancelotti a fost nimeni altul decat David Beckham. Englezul a creat faza primului gol, dandu-i o pasa geniala lui Pato in careul celor de la Lazio. Imediat dupa pauza, Beckham ajunge pe extrema dreapta si mingea centrata de jucatorul imprumutat de la LA Galaxy il gaseste pe Ambrosini intr-o pozitie perfecta - 2-0 pentru Milan. Lazio a primit lovitura de gratie cu 7 minute inainte de final, cand brazilianul Kaka inchide tabela dupa o succesiune de pase cu olandezul Seedorf.

Cu aceasta victorie, Milan depaseste pe Juventus si urca pe doi in Italia, la 6 puncte in spatele liderului Inter.