Barcelona s-a calificat in semifinalele Cupei Regelui dupa ce a invins, joi seara, formatia Espanyol, scor 3-2 (0-0 in tur). Dubla lui Bojan si golul lui Pique au adus victoria Barcei. Emotiile catalanilor au venit imediat dupa, cand adversarii au reusit sa marcheze de doua ori.

Prima jumatate de ora nu a oferit ocazii mari, atacurile Barcelonei fiind contracarate de presiunea pusa de Espanyol. Dupa o greseala a lui Cristian, Bojan deschide scorul in minutul 35. Suturile lui Xavi si Gudjohnsen nu au prins cadrul portii adversarilor, iar scorul la pauza ramane neschimbat.

Dupa trei minute de la inceperea reprizei secunde, Bojan reuseste dubla cu un sut peste portar. Greseala din defensiva lui Espanyol le-a oferit adversarilor sa marcheze golul trei. Pique inscrie cu capul dupa o centrare primita de la Dani Alves. Barcelona s-a relaxat in aparare, iar adversarii au reusit sa inscrie doua goluri senzationale, ambele din afara careului.

FC Sevilla a invins joi seara pe Valencia cu 2-1 (2-3 in tur), prin golurile marcate de Kanoute, Squillaci. Marchena a inscris pentru Valencia. Barcelona va infrunta pe 4 februarie, in Cupa Regelui, pe Mallorca. In cealalta semifinala se vor intalni FC Sevilla si Athletic Bilbao.

1-0, min. 35: Bojan

2-0, m min. 48: Bojan

3-0, min. 56: Piqué

3-1, min 58: Coro

3-2, min. 69: Callejón