Campioana Romaniei a castigat meciul amical disputat in compania liderului clasamentului sarb, Partizan Belgrad. Elevii lui Razvan Lucescu au obtinut o noua victorie in turneul de pregatire din Turcia, iar Stiinta a remizat cu echipa clasata pe locul sapte in campionatul polon.

FC Brasov a disputat marti al doilea amical din cantonamentul din Spania si a obtinut o noua victorie. Echipa antrenata de Razvan Lucescu a castigat partida cu UD Levante Valencia, formatie aflata pe locul 8 in Liga BBVA, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost inscris de Sabrin Sburea, in minutul 80.

Urmatoarele echipe cu care brasovenii vor disputa meciuri amicale in cantonamentul de la Oliva Nova sunt Wisla Cracovia si Sahtior Dontek, formatie care a sustinut, saptamana trecuta, un amical si cu Unirea Urziceni.

CFR Cluj i-a invins pe sarbii de la Partizan Belgrad prin golul marcat de Traore Lacina, in minutul 77. Campioana Serbiei nu a reusit sa marcheze in poarta clujenilor, intalnind o echipa bine asezata in teren de Ales Jindra, sub indicatiile lui Dusan Uhrin. La aceasta partida a fost prezent in tribuna si rivalul Mircea Rednic.

Aceasta este al treilea amical castigat de clujeni in turneul din Antalya. Campioana Romaniei va reveni in tara la sfarsitul lunii, dupa ce va mai sustine un meci cu Slovan Bratislava.

Universitatea Craiova a remizat (1-1) in amicalul cu Arka Gdynia, echpa clasata pe locul 7 in campionatul polon. Adversarii Stiintei au deschis scorul dupa o jumatate de ora de joc, iar Prepelita a egalat in minutul 57. Echipa antrenata de Nicolo Napoli va reveni in tara dupa ce va disputa si ultimul amical din cantonamentul din Turcia, impotriva echipei Sturm Graz, echipa clasata pe locul trei in acest sezon al campionatului austriac.