Burnley - Tottenham 3-2 |Burnley - Tottenham 3-2 | Burnley a fost surpriza placuta din Carling Cup in acest sezon. Chelsea si Arsenal au fost victimile lui Burnley, care a fost la un pas de a disputa finala cu Manchester United. Doua goluri marcate in prelungiri de Jermaine Defoe si Roman Pavlyucenko au trimis Tottenham in ultimul act al competitiei. Burnley pierduse cu 4-1 in tur, in deplasare, insa acasa, a reusit sa revina senzational si a condus cu 3-0, Rodriguez marcand golul trei in ultimul minut de joc regulamentar. Meciul a intrat in prelungiri, intrucat regula golului din deplasare nu se lua in calcul decat dupa 120 de minute de joc. Cu trei minute insa inainte de finalul meciului, Pavlyucenko si Defoe au marcat doua goluri atunci cand nimeni nu se mai astepta. Victorie amara pentru Burnley, care paraseste insa competitia cu fruntea sus.

Burnley - Tottenham 3-2