In minutul 22, Manchester United conducea cu 2-0 dupa ce Nani si fundasul irlandez O`Shea au ridiculizat apararea lui Derby. Chiar si asa, oaspetii inca se mai puteau califica in finala daca inscriau un singur gol, dar Tevez (`34) le-a stricat planurile celor 9000 de fani sositi pe Old Trafford in frunte cu primarul din Derby si a dus scorul la 3-0.

Ultimele trei goluri ale partidei s-au inscris in ultimele 10 minute ale partidei. Derby a beneficiat de un penalty, transformat de Barnes, dupa care Cristiano Ronaldo, abia trimis in teren de Ferguson, inscrie al 4-lea gol pentru Manchester, tot de la 11 metri. Derby nu a renuntat la lupta nici in ultimele secunde si acelasi Barnes a executat impecabil o lovitura libera.

Manchester United invinge cu 4-2 pe Derby County pentru a-si asigura un loc in finala Cupei Ligii Angliei.