Inter Milano - Cagliari 1-1 | Jose Mourinho nu a inceput anul prea bine. Ibrahimovici a salvat pe Inter in finalul meciului cu Cagliari, cand a inscris golul egalizator dupa o faza foarte frumoasa facuta de Cruz. Argentinianul insa avea sa semneze cea mai mare ocazie a meciului in prima repriza. Gazdele s-au jucat cu ocaziile si Aquafresca ('65), atacantul gazdelor, a deschis scorul, profitand de o iesire gresita la offside a apararii interiste. Inter a alergat dupa egalare si Ibrahimovici ('77) a restabilit egalitatea cu o reluare simpla, din fata portii.

Genoa - Torino 3-0 | Genoa este surpriza placuta a acestui sezon in Serie A. Gazdele au urcat pe locul 5 si, daca isi pastreaza forma, ar putea sa lupte chiar pentru un loc de Champions League. Genoa si Napoli sunt principalii urmaritori ai Fiorentinei pentru pozitia a patra, ce inseamna calificarea in turul trei al Ligii Campionilor. Biava ('18) s-a inaltat peste fundasii torinezi si a deschis scorul. Jankovici ('48) a majorat avantajul dupa pauza, tot cu capul, profitand de o iesire hazardata a portarului oaspetilor. Scorul final a fost stabilit de Motta ('85): minge trimisa cu capul, aproape de vinclu.