Valencia - Villareal 3-3 | Primera Division ramane, cu siguranta, cel mai spectaculos campionat din Europa. Valencia avea un avantaj de doua goluri dupa numai zece minute, dar s-a vazut egalata in minutul 76. Edu a marcat pentru 3-2, trei minute mai tarziu insa Rosi a incheiat recitalul golurilorcu sase minute inainte de final, din penalty.

"Liliecii" au inceput in forta meciul. Baraja ('1) deschidea scorul cu o lovitura de cap din sase metri si totul mergea struna pentru Valencia. Villa ('10) majora avantajul, fructificand o pasa exceptionala de la Albelda: l-a fentat pe un fundas in careu si a tras cu sange rece, la coltul scurt.

Oaspetii nu au dezarmat si au pornit cursa de urmarire. Fuentes ('45) a inscris cu capul inainte de pauza, iar Llorente ('76) a readus egalitatea, la capatul unei actiuni de toata frumusetea: Pires ii paseaza lui Cazorla, atacantul il angajeaza pe Llorente, suteaza pe jos, Renan respinge insa tot Llorente trage puternic, mingea loveste transversala si intra in poarta.

Spectacolul nu se termina aici. Nu trec nici trei minute si Edu ('79) marcheaza din interiorul careului, cu o lovitura de cap. Cand totul parea sa decurga in favoarea Valenciei, Joaquin il agata pe Capdevilla in careu iar "centralul" dicteaza penalty. Rossi ('84) transforma si se termina egal: 3-3.