Echipa lui Leonardo Astrada a pierdut meciul-tur al finalei Cupei Sudamerica, 0-1, in fata brazilienilor de la Inter Porto Alegre. Victoria brazilienilor este incontestabila, mai ales ca au jucat aproape 70 de minute in zece oameni. Castigatoarea Cupei Sudamericane se va decide dupa meciul din Brazilia, insa Inter a facut un pas mare spre cucerirea, pentru prima oara in istorie, acestui titlu.

Porto Alegre a ramas in inferioritate inca din minutul 24 cand Pablo Guinazo a primit al doilea galben. Brazilienii nu au facut pasul inapoi si arbitrul a dictat lovitura de la 11 metri in urma unui fault la limita careului de 16 metri, contestat indelung de gazde. Alex (`34) a transformat lovitura de pedeapsa si Inter a trecut in avantaj. Condusi de capitanul Veron, argentinienii s-au aruncat in atac, dar de cele mai multe ori, actiunile lor s-au terminat inainte sa devina periculoase.

Estudiantes nu a reusit sa egaleze si merge in Brazilia, peste o saptamana, sa intoarca rezultatul din tur.