Mourinho castiga primul duel in fata lui Claudio Ranieri. Italianul il avertiza pe portughez in momentul in care a semnat cu Inter, ca ii va fi greu in Serie A. Cel care a respirat putin cam greu in aceasta seara a fost Ranieri. Inter a fost precum un sarpe care si-a incercuit prada si a atacat exact atunci cand i-a lasat impresia ca se va retrage si o va lasa in pace.

Portarul Manninnger a fost cel mai bun jucator de la Juventus. In prima repriza, portarul a fost providential in minutele '13, '20, '25, '26, '30 si '45, cand s-a opus suturilor trimise de Maicon, Ibrahimovici si Adriano. Del Piero a semnat singura ocazie a lui Juve, sutand cu efect, insa Julio Cesar a respins de sub bara ('42).

In partea a doua, interistii nu s-au mai pravalit cu aceeasi disperare spre poarta lui Juve. Oaspetii au iesit la atac si asta i-a costat. Mai intai Ibrahimovici a ratat ocazia meciului: a scapat singur cu Manninnger si a sutat pe langa poarta ('64). Apoi Muntary a deschis scorul, la o faza la care parea ca jucatorii lui Juve au fugit de pe teren. In careu mai erau doar doi jucatori care au pierdut duelul cu Adriano, Ibrahimovici a sutat gresit in diagonala si Muntary, nemarcat, a pus latul si a marcat golul castigator. Degeaba a incercat Juve sa stearga impresia in final. Del Piero le-a dat emotii interistilor, insa Julio Cesar a respins de langa bara in minutul 81 lovitura de cap a decarului, iar Inter isi pastreaza prima pozitie in clasament.

'90+3 Final de meci. Inter - Juventus 1-0

'81 Julio Cesar respinge senzational de langa bara mingea trimisa cu capul de Del Piero

'72 Gol Inter! Apararea lui Juve e facuta mat, Adriano castiga duelul cu fundasii centrali ai lui Juve, Ibrahimovici centreaza pe jos si Muntary deschide scorul: Inter - Juventus 1-0

'64 mare ocazie pentru Inter: Ibrahimovici scapa singur cu Manninnger si trage pe langa

'57 Del Piero este agatat in careu de Samuel, dar nu se da penalty

'56 Stankovici suteaza din apropiere in cotul lui Legrotaglie, dar nu are cum sa se acorde penalty

'54 Juventus a iesit mult mai decisa de la vestiare. Materazzi si Samuel au luat cate un cartonas galben in doar trei minute si vor trebui sa fie atenti la interventii

'46 a inceput a doua repriza

'45+2 Pauza. Inter - Juventus 0-0

'45 parada senzationala a lui Manninnger, care scoate sutul de la 13 metri trimis de Muntary

'42 sut cu efect al lui Del Piero, Julio Cesar respinge de sub transversala

'39 actiune frumoasa a lui Juve, Marchioni nu poate sa impinga mingea in poarta

'38 Chiellini respinge dintre Stankovici si Ibrahimovici

'37 interistii dezvolta un pressing sufocant si joaca direct pe varfurile Adriano si Ibrahimovici, Juventus pare ca inca nu are replica

'34 Manninnger respinge si sutul lui Adriano, dar arbitrul tusier nu semnalizeaza corner, ci aut de poarta

'32 Ibrahimovici scapa singur cu Manninnger, suteaza la coltul lung si portarul respinge senzational. Portartul lui Juve este cel mai bun jucator din trupa lui Ranieri

'30 Manninnger respinge de sub bara mingea sutata cu efect de Maicon din lovitura libera

'28 Nedved isi incearca sutul de la distanta, mingea se duce pe langa

'26 Adriano centreaza cu efect, Muntary trimite cu capul insa Manninger respinge cu piciorul

'25 Ibrahimovici pivoteaza, se intoarce si suteaza, insa Manninnger retine

'20 Manninnger a retinut mingea trimisa cu capul de Adriano

'13 Manninnger retine de la picioarele lui Adriano o centrare venita de pe partea dreapta a atacului interist

'11 Stankovici scapa spre poarta lui Manninger, Chiellini revine si il blocheaza senzational pe jucatorul sarb

'5 Adriano este titular la gazde dupa ce a amenintat in aceasta saptamana ca daca nu va fi folosit, va dori sa plece de la Inter. Chivu nu este nici macar rezerva. Meciul este deosebit de tacticizat, Inter vrea sa aiba initiativa, Juve se apara si se bazeaza pe inventivitatea lui Del Piero