Lyon a demarat in clasamentul Ligue 1 dupa ce a invins duminica adversara CFR-ului din Liga Campionilor, Bordeaux, scor 2-1. Elevii lui Puel s-au distantat la sapte puncte fata de echipa clasata pe locul doi, dupa ce Marseille a pierdut acasa in fata echipei Lorient (2-3). "Campionatul inca se joaca. In seara aceasta, pentru Bordeaux, totul a fost bun. Mai putin rezultatul", a declarat la sfarsitul meciului antrenorul Laurent Blanc.

Lyon a terminat meciul in cinci minute. Un un-doi Fred-Benzema si francezul inscrie cel de-al noualea gol din coampionat (min. 33). Peste doar cinci minute Kallstrom il executa pe Valverde. Posesia mingii a fost clar in favoarea Bordeaux-ului (67 %) insa nu si scorul. Cavenaghi a marcat in minutul 81 golul de onoare pentru Bordeaux.

In etapa viitoare Lyon se va deplasa pe terenul celor de la Paris Saint-Germain, in incercarea de a se indrepta spre cel de-al optulea titlu de campioana.