Dinamovistii s-au calificat fara prea multe griji in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Andrei Cristea - a reusit o dubla - si Ionel Danciulescu au marcat pentru victoria ros-albilor, insa este de felicitat atitudinea botosanenilor care, in ciuda diferentei de valoare, au marcat golul de onoare in minutul 84, prin Simao.

Daca in prima repriza Danciulescu a ratat doua ocazii mari iar Dolha a facut cateva greseli de incepator ce puteau sa-i coste pe dinamovisti, elevii lui Rednic au accelerat jocul in debutul reprizei secunde si au deschis scorul prin Andrei Cristea. Pleniceanu a fost eliminat, iar misiunea dinamovistilor a fost si mai usoara. Danciulescu si Cristea au mai perforat poarta lui Bordeanu, care a aparat foarte bine in prima repriza. Simao a stabilit scorul final la o greseala uluitoare a apararii dinamoviste.

'90+3 Final de meci. FCM Botosani - Dinamo Bucuresti 1-3

'84 Gol FCM Botosani! Simao inscrie golul de onoare profitand de greselile in lant din apararea dinamovista: FCM Botosani - Dinamo Bucuresti 1-3

'83 Gol Dinamo! Andrei Cristea marcheaza din apropierea portii, fructificand o centrare perfecta venita de pe partea stanga de la Miranda: FCM Botosani - Dinamo Bucuresti 0-3

'77 Miranda a avut cateva actiuni spre poarta, dar a ratat cu seninatate

'66 Gol Dinamo! Danciulescu marcheaza lejer din fata portii. Andrei Cristea trage din unghi in blocajul unui adversar, mingea ajunge la Danciulescu ce indeplineste o simpla formalitate: FCM Botosani - Dinamo Bucuresti 0-2

'60 Patache respinge din fata portii goale

'55 Pleniceanu este eliminat

'52 Keita scapa singur cu Dolha, dar trage in diagonala

'50 Gol Dinamo! Andrei Cristea scapa de marcaj si trage in diagonala, deschizand scorul: FCM Botosani - Dinamo Bucuresti 0-1

'48 Andrei Cristea ii paseaza lui Miranda in careu, dar Patache respinge in corner

'46 a inceput a doua repriza

'45+2 Pauza. FCM Botosani - Dinamo 0-0

'45 ocazie mare pentru Dinamo: Torje executa bine un corner, mingea il loveste pe Danciulescu si Andrei Cristea lufteaza in careu

'37 Bordeanu are un reflex uimitor si respinge de langa bara din stanga mingea trimisa de Danciulescu cu capul

'28 Ze Kalanga trece de trei jucatori, ii paseaza lui Andrei Cristea dar sutul acestuia este retinut spectaculos de Bordeanu

'27 Stefoi ii centreaza lui Kone care trage incredibil peste poarta de la patru metri

'23 Torje ii centreaza perfect lui Danciulescu, atacantul "cainilor" este nemarcat in careu dar trimite mingea cu capul peste poarta

'22 mare ocazie pentru Botosani, Dolha apara cu greu sutul lui Axinte din interiorul careului

'7 contraatac al botosanenilor, dar Keita trage slab si Dolha retine

'3 Bordeanu respinge de sub transversala mingea sutata de Danciulescu din lovitura libera