Bayern Munchen reuseste a cincea victorie consecutiva in Bundesliga, in fata lui Schalke 04, scor 2-1. Considerata echipa cu cea mai buna aparare din campionat, Schalke rateaza surclasarea lui Bayern in clasament. Golurile lui Toni si Ribery urca formatia condusa de Klinsman pe locul 3 in campionatul intern. Dupa 12 etape, liderul clasamentului este Bayer Leverkusen, aflata la egalitate de puncte cu TSG 1899 Hoffenheim.

Revenit dupa o accidentare, Luca Toni deschide scorul in minutul trei. Dupa numai doua minute Farfan restabileste egalitatea. Soarta partidei se pecetluieste in minutul 31, cand Frank Ribery trimite balonul in poarta adversa, dupa un un-doi cu Ze Roberto. Aflat in forma maxima, francezul a inscris al patrulea sau gol din acest sezon. In repriza a doua Klinsman il inlocuieste pe Toni cu Otill si apara rezultatul.