Meci de senzatie intre Arsenal si Manchester. Cu o echipa decimata de accidentari, Wenger parea victima sigura. Tunarii castiga insa cu 2-1 si puteau sa se impuna la o diferenta mult mai mare daca Bendtner nu era atat de ghinionist cum a fost in aceasta dupa-masa. Manchester a inceput in forta, asa cum a facut-o si in derby-urile cu Liverpool si Chelsea, cand a inscris in primele minute.

Si asa s-a intamplat si acum, dar reusita lui Berbatov ('7) a fost anulata pe motiv de offside. Incepe sa se joace pe contre. Bendtner trimite cu capul mingea peste poarta ('12). Diaby nu profita de gafa lui Van der Sar ('15) si trage in Ferdinand. Rooney nu profita de actiunea frumoasa initiata de Ronaldo, la care Fabregas a fost ca un simplu spectator ('17). Scorul este deschis de Nasri, care avea sa faca cel mai bun meci din cariera tocmai azi. Corner pentru Arsenal, mingea ajunge la tanarul francez care il executa pe Van der Sar cu un sut din interiorul careului ('21). Clichy este la un pas de autogol sase minute mai tarziu, imediat Arsenal replica si Fabregas nu poate devia in poarta sutul lui Bendtner ('28). Amunia se opune suturilor lui Park ('33) si Andersson ('45) iar Arsenal intra la pauza in avantaj.

Nasri da lovitura de gratie la 3 minute de la reluare. Pase repetate ale gazdelor, jucatorii lui Manchester sunt uluiti de precizia jucatorilor lui Arsenal, Nasri este angajat si pustiul teribil al tunarilor il executa pe Van der Sar. Ronaldo ('49) si Rooney ('61) puteau reduce din diferenta, dar au fost imprecisi. In minutul 68, Carrick il loveste cu piciorul in cap pe Almunia, insa nu primeste rosu iar portarul, aproape inconstient, este schimbat. Baietii lui Wenger se retrag in aparare, dar Rafael Da Silva micsoreaza din diferenta cu un sut din interiorul careului ('89) iar ultimele minute sunt senzationale. Fiecare echipa cauta sa dea lovitura finala, insa meciul se termina cu victoria gazdelor.

'90+3 Final. Arsenal - Manchester U 2-1

'90+1 Bendtner se joaca cu Vidici si Ferdinand si trage peste poarta de la 7 metri!

'89 Gol Manchester! Rafel da Silva reduce din diferenta cu un sut frumos, din interiorul careului: Arsenal - Manchester United 2-1

'86 Sagna trage peste poarta

'81 Van der Sar apara sutul lui Bendtner

'75 Almunia retine sutul lui Berbatov

'68 Portarul lui Arsenal isi revine cu greu iar jocul se reia

'68 Almunia este lovit cu piciorul in cap de Carrick si sta intins inconstient pe gazon

'61 Almunia retine mingea trimisa cu capul de Rooney

'49 Ronaldo e gasit in careu de Park, portughezul trage insa mingea se scurge milimetric pe langa poarta

'48 Gol Arsenal! Acelasi Nasri majoreaza avantajul lui Arsenal. Faza cursiva a gazdelor, jucatorii lui Manchester nici nu au atins mingea, Nasri este angajat in adancime, scapa singur cu Van der Sar si il executa pe olandez: Arsenal - Manchester United 2-0

'45 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. Arsenal - Manchester 1-0

'45 Amlunia apara sutul puternic trimis de Andersson

'40 Nasri este blocat in ultima clipa de Vidici, mingea este centrata in careu si Walcott trage puternic putin peste poarta

'38 Corner pentru Arsenal, mingea se plimba in careu, pana la urma Van der Sar plonjeaza si retine balonul din fata lui Gallas

'33 Almunia respinge greu sutul lui Park

'28 Bendtner trage spre poarta, Fabregas incearca sa devieze cu calcaiul, dar mingea se duce pe langa poarta

'27 Ronado suteaza spre poarta, Clichy deviaza mingea si este la un pas de autogol

'21 Gol Arsenal! Nasri deschide scorul cu un sut puternic de la marginea careului, mingea fiind putin deviata de Neville: Arsenal - Manchester United 1-0

'17 Fabregas nu are ce sa ii faca lui Ronaldo, portughezul ii paseaza inapoi lui Rooney care de la 11 metri trage putin peste poarta

'15 Van der Sar respinge gresit, Diaby trage dar mingea se loveste de Ferdinand, care evita deschiderea scorului

'12 ocazie uriasa pentru Arsenal! Nasri se joaca pe stanga cu Neville, centreaza periculos dar Bendtner si Diaby nu ajung mingea!

'10 Clichy centreaza si Bendtner trimite mingea cu capul putin peste poarta

'9 Ronaldo trage pe langa din lovitura libera

'7 ce inceput de meci! Manchester inscrie prin Berbatov, dar golul este anulat pe motiv de offside

'2 Andersson trage in zid, mingea ricoseaza la Carrick care trage putin pe langa poarta

'2 Silvestre ii paseaza lui Almunia, portarul ia mingea in mana si Manchester are lovitura libera indirecta din interiorul careului