Una e sa vrei si alta e sa poti. Steaua pierde fara drept de apel pe Stade Gerland, scor 2-0, in fata lui Lyon, dupa ce a primit doua goluri in penultimul minut al fiecarei reprize (44' Juninho, 89' Reveillere). Bilantul intalnirilor Romania - Franta din Champions League este de 4-0 in favoarea reprezentantelor din Ligue 1 (CFR Cluj si Steaua nu au reusit nici macar un egal in fata lui Bordeaux, respectiv Lyon). Cu un joc previzibil, fara rautate si cu un mijloc inexistent, Steaua a aratat inca din primul minut ca o victima sigura a campioanei din Hexagon. Fara sa forteze si practicand un fotbal pragmatic, lionezii au predat o lectie de fotbal unei echipe care spera la optimile Ligii Campionilor.

Clasament Grupa F

1.Lyon 8 pct (10-6)

2.Bayern 8 (6-2)

3.Fiorentina 3 (3-6)

4.Steaua 1(3-8)

Fluier final de partida. Lyon - Steaua 2-0

89' Reveillere face 2-0 dupa un sut frumos care-l lasa fara replica pe Zapata

83' Iese Benzema si intra Piquionne

81' Intra Arthuro si iese Semedo (portughezul a stat numai 36 de minute pe teren!)

77' Delgado face o incursiune pe dreapta, dar centrarea sa este respinsa de apararea Stelei

76' Juninho primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Tiago Gomes

73' Kallstrom ii paseaza lui Delgado, dar sutul acestuia trece paralel cu poarta lui Zapata

70' Ies Keita si Ederson, intra Kallstrom si Delgado

69' Ogararu suteaza din lovitura libera aproape de vinclul portii lui Lloris

66' Nicolita patrunde pe dreapta, dar centrarea sa depaseste intreg careul de 16 metri

Atmosfera deosebita pe stadionul Gerland, suporterii sunt multumiti de jocul favoritilor

60' Kapetanos ii paseaza lui Tiago, dar sutul ultimului nu ii pune nicio problema lui Lloris

59' Bogdan Stancu este inlocuit cu Dayro Moreno

Toulalan, Juninho si Makoun fac legea la mijlocul terenului, de aici si superioritatea clara a celor de la Lyon

Cel putin pana in minutul 55 Lyon o obliga pe Steaua sa isi arate limitele. Mingea pare sa ii asculte numai pe francezi

53' Petre Marin salveaza de pe linia portii dupa ce Zapata iesise aiurea pe o centrare

Campioana din Ligue 1 se afla la conducerea partidei, Steaua nu da semne de revenire

50' Benzema suteaza de la 16 metri, Ghionea il blocheaza pe atacantul nationalei Frantei

49' Juninho centreaza, dar Macoun nu ajunge la minge. Fotbalistul celor de la Lyon a fost faultat de Ghionea, dar arbitrul iberic nu vede

46' A intrat Semedo in locul lui Szekely

A inceput repriza a doua

Dupa o prima repriza fara un fotbal frumos, Lyon conduce cu 1-0 o echipa a Stelei care nu a aratat in niciun moment ca ar fi venit pe Stade Gerland pentru a se impune

Fluier final de prima repriza al lui Mejuto Gonzalez

45' Bogdan Stancu trimite frumos spre vinclu, dar Lloris prinde in doi timpi

44' Juninho executa o lovitura libera de la 35 de metri si inscrie cu largul concurs al lui Zapata! Balonul a trecut printre Bogdan Stancu si Cris.Lyon - Steaua 1-0

40' Kapetanos suteaza de la mare distanta, mingea trece pe langa poarta lui Lloris

39' Macoun suteaza, mingea este deviata, iar Keita trimite aiurea

Jocul este unul destul de sarac in faze de poarta, partida fiind departe de ceea ce s-a jucat pe arena din Bulevardul Ghencea

34' Bogdan Stancu primeste cartonasul galben

Raymond Domenech, selectionerul Frantei, se afla in tribunele stadionului Gerland

31' Kapetanos si Cris sunt avertizati cu cartonase galbene dupa o faza in care s-au contrat si injurat

32' Szekely patrunde pe dreapta, dar centrarea sa nu ajunge la Bogdan Stancu

Steaua nu si-a creat nicio ocazie mare de gol dupa 30 de minute de joc

25' Reveillere este blocat in ultimul moment de Ghionea. Cornerul rezultat nu a modificat tabela

23' Cris il faulteza pe Nicolita, lovitura libera pentru Steaua de la 25 de metri. Radoi suteaza insa in zidul francez

21' Zapata scapat o minge, dar pericolul este indepartat de Gomes. Ulterior, s-a dat fault pentru Steaua

Francezii preseaza din ce in ce mai mult, Steaua este deficitara la capitolul recuperare a balonului

15' Benzema se distreaza cu apararea Stelei, dar sutul sau puternic este respins de Zapata

Usor - usor, Lyon incepe sa domine partida

13' Zapata intervine salutar dupa o centrare a brazilianului Juninho

Debut timid de partida, fara ocazii mari pentru cele doua formatii. In urma cu doua saptamani, Steaua conducea deja cu 2-0 in Ghencea

10' Juninho executa o lovitura libera, dar Keita nu ajunge la o minge respinsa in corner de apararea stelista

8' Nicolita ii paseaza superb lui Kapetanos, dar lovitura de cap a grecului este prinsa de Lloris

6' Kapetanos nu ajunge la o minge retinuta de Lloris

5' Faza periculoasa a celor de la Lyon, apararea Stelei degajeaza terenul

4' Goian il blocheaza pe Benzema

3' Juninho suteaza pe langa poarta lui Zapata