Bordeaux a inceput tare meciul de la Cluj si Gourcuff a deschis scorul in minutul 8. Dani a egalat dupa doua minute cu o reluare superba cu capul din interiorul careului, insa Wendel a transformat magistral o lovitura libera in minutul 38. Nimic notabil dupa pauza, asa ca scorul final a fost CFR Cluj-Bordeaux 1-2. Pe Olimpico, AS Roma s-a impus lejer in fata lui Chelsea (3-1), iar CFR pastreaza doar sanse teoretice de calificare in optimi.

Clasament Grupa A dupa a patra etapa:

1. Chelsea 7p, 2. Roma 6p, 3. Bordeaux 6p, 4. CFR 4p

Meciuri de jucat pentru echipa lui Trombetta:

26 nov 2008: CFR Cluj - AS Roma

9 dec 2008: Chelsea - CFR Cluj

Pentru a spera macar la Cupa UEFA, jucatorii lui Trombetta trebuie sa invinga pe AS Roma pe 25 noiembrie.

Jucatorii CFR-ului au glumit si s-au harjnoit la antrenamentul oficial, incercand sa ascunda oboseala acumulata pe cele trei fronturi: campionat, Cupa Romaniei si Champions League. Rutina meciurilor si efortul depus in ultima perioada si-au spus insa cuvantul, elevii lui Trombetta cazand fizic in a doua repriza.

Italianul a trimis in teren "11"-le clasic, minus Trica, suspendat. Blanc a stiut acest lucru si a schimbat "aripile": au intrat Wendel si Gouffran in locul lui Bellion si Obertan, care au evoluat in tur. Iar francezului i-a iesit. Nu numai ca cei doi au blocat actiunile lui Dubarbier si Culio, dar primul i-a centrat lui Gourcuff la gol iar al doilea a inchis tabela.

Clujenii au dat senzatia in prima repriza, dupa golul egalizator reusit de Dani, ca pot sa intoarca rezultatul insa executia lui Wendel a pus capac sperantelor si calculelor pe care conducatorii CFR-ului si le-au facut inainte de acest meci. Valverde a fost ingerul pazitor al francezilor, respingand in a doua parte doua mingii grele de langa bara din dreapta trimise de Peralta si Dubarbier.

Jucatorii lui Blanc s-au rezumat sa conserve avantajul dar puteau sa dea lovitura de gratie in final, cand Stancioiu a respins in bara sutul lui Obertan. CFR trebuie sa invinga AS Roma pentru a mai spera la o calificare.

'58 Valverde respinge de langa bara mingea trimisa cu capul de Peralta

'56 Clujenii incearca sa construiasca, dar pasele sunt imprecise. Nici francezii nu reusesc prea multe.

'47 Pereira a tras mult peste poarta

'45 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. CFR - Bordeaux 1-2

'42 Dani ia galben

'39 Diawara ia galben

'38 Gol Bordeaux! Wendel transforma magistral o lovitura libera de la 18 metri, lateral dreapta: CFR - Bordeaux 1-2

'36 Valverde retine sutul lui Kone

'26 Chalme respinge dintr-o situatie foarte grea pentru francezi in corner. Lovitura de colt e batuta si CFR trece pe langa gol

'23 Fernando a trimis puternic putin pe langa poarta

'20 Wendel a luat galben

'19 De Sousa trimite peste poarta cu capul

'17 Gourcuff ia galben pentru simulare

'14 Gouffran trage de la marginea careului peste poarta

'11 Gol CFR! Dani restabileste egalitatea. Culio centreaza de pe dreapta pentrru Kone, ivorianul recentreaza si Dani inscrie din careu cu o lovitura de cap imparabila: CFR - Bordeaux 1-1

'10 Muresan a tras peste poarta de la 20 de metri

'7 Gol Bordeaux! Gourcuff a deschis scorul cu o reluare din cadere, din apropierea portii, fructificand o centrare pe jos primita de pe partea dreapta de la Gouffran: CFR - Bordeaux 0-1

'2 Stancioiu retine din fata unui atacant francez

'1 a inceput partida

21:10 Cele doua echipe au iesit la incalzire

21:00 Formatiile de start:

CFR Cluj:

44. Stancioiu - 2. Tony (4. Panin '64), 20. Cadu (cpt.), 27. De Sousa (22. Deac '76), 33. Pereira - 31. Dani, 6. Muresan - 7. Dubarbier, 8. Peralta (28. E. Kone '68), 19. Culio - 17. Kone

Rezerve: 1. Nuno Claro, 4. Cristian Panin, 11. Prette, 15. Alcantara, 22. Deac, 28. E. Kone

Bordeaux:

30. Valverde - 21. Chalme, 27. Planus, 14. Diawara, 6. Jurietti - 4. Diarra (cpt.), 5. Fernando - 7. Gouffran (11. Bellion '78), 8. Gourcuff, 17. Wendel - 29. Chamakh

Rezerve: 1. Olimpa, 3. Henrique, 9. Cavenaghi, 11. Bellion, 13. Placente, 24. Traore, 26. Obertan

20:35 Jucatorii au iesit la inspectia gazonului

19:39 UEFA.com: A fost nevoie de un autogol pentru ca Bordeaux sa se impuna pe 22 octombrie. Intre cele doua puncte este o diferenta doar de un punct si sunt atatea puse in joc. Se pare ca va fi din nou un meci strans

19:28 Iuliu Muresan: Sper sa invingem si noi cu un autogol. Cred ca exista o lege a compensatiei. Jucam pentru o calificare istorica in fotbalul romanesc - Gsp Tv