Olympique Lyon s-a distantat cu patru puncte de ocupanta locului doi in Ligue 1, Marseille, dupa ce a invins-o pe Le Mans, duminica seara, scor 2-0. Inaintea partidei din Liga Campionilor impotriva Stelei, francezii sunt de neoprit. Benzema a fost omul meciului dupa ce a deschis scorul dintr-un unghi imposibil si a pasat decisiv pentru golul doi, marcat de Juninho.

Claude Puel i-a titularizat pe Gassama si Delgado, care nu au dezamagit si au pus presiune pe adversari. Prima ocazie a lui Lyon a venit in minutul 5, dar atacul lui Delgado a fost stopat de un fundas advers. Dupa o recuperare a lui Toulalan in linia de mijloc, Benzema a reusit sa marcheze al optulea gol in prima liga franceza, din acest sezon. In minutul 22, francezul a inscris din interiorul careului, dintr-un unghi imposibil. Acelasi Benzema i-a pasat decisiv lui Juninho in minutul 56. Brazilianul, a ramas nemarcat si a sutat direct in plasa lui Pele, de la 6 metri. Schimbat in munutul 57, Benzema a fost ovationat de publicul de pe Gerland.

Dupa victoria de duminica, Olympique Lyon ramane neinvinsa pe propriul teren de 17 etape, in campionatul francez.