Real Madrid a pierdut cu 2-3, joi seara, meciul tur din saisprezecimile Cupei Regelui din Spania, in fata unei echipe de liga a treia, Real Union. Madrilenii au fost invinsi de propriile greseli din defensiva. Presiunea meciului a facut si o victima: Ruben de la Red a lesinat pe teren!

Partida de pe stadionul Gal a inceput cat se poate de bine pentru gazde. Juan Dominguez a deschis scorul in minutul 2. Elevii lui Schuster au reusit egalarea dupa sapte minute. Ritmul rapid al jocului i-a ridicat tensiunea lui Ruben de la Red. Spaniolul a lesinat dupa o faza de atac a echipei sale. Doctorii au intervenit imediat si l-au scos de pe teren pe targa. In minutul 21 gazdele preiau avantajul prin golul doi al lui Dominguez. Saviola restabileste egalitatea (min. 53), dar Goikoetxea marcheaza golul decisiv.

Real Madrid are sansa de a-si lua revansa in fata propriilor suporteri, pe 12 noiembrie, in partida retur.