Universitatea Craiova a umilit Gaz Metanul la Medias. Nicolo Napoli a aliniat unsprezecele perfect si oltenii au castigat la scor: 5-2. "Am intalnit o echipa cu jucatori de echipa nationala, iar noi avem jucatori de divizia a doua", a declarat la sfarsitul partidei antrenorul Gaz Metanului, Cristian Pustai. Gaz Metan Medias a reusit sa primeasca noua goluri in ultimele doua partide.

Florin Costea a deschis scorul in minutul trei, dupa o serie de greseli in defensiva gazdelor. Sutul lui Baird a facut ca oltenii sa intre la pauza cu 2-0. Repriza a doua a adus k.o.-ul mediesenilor: Rose reuseste o dubla, iar Stoica inscrie din penalty. Golurile gazdelor au fost marcate de Hoban si Voicu.

"Medias este o echipa foarte puternica. Cred ca scorul este prea dur. Au jucatori foarte buni si au jucat foarte bine. dar noi am prins o zi perfecta. Ne gandeam ca o sa castigam, dar nu la scorul asta", a declarat portarul Craiovei, Bornescu, pentru GspTv.

Tehnicianul Gaz Metanului, Cristian Pustai: "E greu de digerat scorul, dar sportul te invata sa mai si pierzi, nu numai sa castigi. Deja as fi penibil sa mai comentez acest meci. Daca reuseam sa inscriem in prima repriza parca altfel intram in joc. Am intalnit o echipa cu jucatori de echipa nationala, iar noi avem jucatori de divizia a doua".

Echipe de start:

Gaz Metan Medias: Radu Pop, Edson, Lazar, Rafael, Buzean, Pereira, Sabou, Hoban, Curtean, Boaru, Prodan

Universitatea Craiova: Bornescu, Barboianu, Gaman, Mitchell, Rose, Prepelita, Stoica, Dilevski, Wobay, Costea, Baird

Desfasurarea meciului:

Min. 01 A inceput partida dintre Gaz Metan Medias si Universitatea Craiova, arbitrata la centru de Teodor Craciunescu

Min. 03 Goool Florin Costea deschide scorul dupa o eroare a lui Edson. Pop iese neinspirat din poarta si Craiova e in avantaj 0-1

Min. 05 Sabou patrunde in careul advers, suteaza la poarta, dar Bornescu respinge si scorul ramane neschimbat

Min. 17 Costea rateaza o lovitura cu capul in careul advers dupa o centrare a lui Wobay

Min. 24 Wobay executa o lovitura libera, dar sutul sau trece mult pe langa poarta

Min. 27 Goool Baird scapa singur in careul advers si il executa pe Pop printr-un sut puternic

Min. 34 Ocazie pentru gazde, insa sutul lui Rose ajunge in plasa laterala

Min. 36 Wobay executa o lovitura de la colt, dar lovitura de cap a lui Gaman trece pe deasupra portii lui Pop

Min. 45 Sfarsitul primei reprize: Gaz Metan Medias - U Craiova 0-2

Min. 46 Craciunescu fluiera inceputul celei de-a doua reprize

Min. 52 Goool Florin Costea paseaza decisiv pentru golul lui Rose 0-3

Min. 53 Goool Hoban reuseste sa strapunga apararea oltenilor si marcheaza 1-3

Min. 56 Penalty pentru Craiova! Costea este faultat in careu de Rafael, iar Craciunescu indica punctul cu var

Min. 57 Goool Dorel Stoica transforma lovitura de la 11 metri 1-4

Min. 60 Momente bune pentru Gaz Metan. Mediesenii ataca poarta lui Bornescu, dar Prodan rateaza sansa de a marca al doilea gol al echipei sale

Min. 71 Goool Defensiva gazdelor e prinsa pe picior gresit, iar Rose reuseste dubla 1-5

Min. 75 Gaz Metan iese bine la atac. Pase bune intre medieseni in careul advers. Sabou, insa, nu reuseste sa-l pacaleasca pe Bornescu

Min. 77 Florin Costea suteaza spre coltul lung, dar balonul trece pe lana poarta lui Pop

Min. 87 Baird e lasat singur cu portarul echipei adverse, dar nu reuseste sa inscrie

Min. 90+3 Goool Mircea Voicu marcheaza in ultimele secunde ale partidei 2-5

Min. 90+3 Craciunescu fluiera finalul partidei! Gaz Metan Medias - Universitatea Craiova 2-5