Ce meci incredibil! Cea mai tare partida din Cupa Romaniei, "U" Cluj - CFR, a avut parte de o desfasurare remarcabila si un final incendiar. CFR s-a calificat in optimi evoluand 75 de minute in zece oameni. Universitatea a jucat spectaculos, pe alocuri chiar mai bine decat CFR, campioana Romaniei si castigatoarea Cupei.

Partida a fost una de poveste si merita sa fie prima pagina a tuturor ziarelor. Startul meciului a fost exploziv. Soporan a deschis scorul in minutul 11, din penalty. Oaspetii nu isi revin din soc, gazdele mai puncteaza o data prin acelasi Soporan, tot din penalty (min. 23). Cordos rateaza o ocazie imensa, iar Alcantara de la oaspeti este eliminat. Prima parte se incheie cu ratarea lui Dorinel Munteanu, sut putin pe langa vinclu din lovitura libera.

A doua parte incepe la fel de tare, Didi reducand din diferenta la doua minute de la reluare. Gazdele au trei mari ocazii prin Szilagy ('58), Bundea ('65) si Bus ('73) iar finalul meciului este senzational. In patru minute se inscriu patru goluri. Trica egaleaza, e 2-2 (min. 76). Ba nu, e 3-2, inscrie Suteu (min. 77). Nu, este 3-3, Peralta egaleaza din nou (min. 78). Suporterilor nu le vine sa creada. Merlier apara incredibil sutul lui Peralta si se intra in prelungiri.

Suteu si Borza pot sa dea lovitura, insa trimit pe langa poarta. Se ajunge la penalty-uri. Singurul care rateaza este Soporan, atunci cand scorul la loviturile de departajare era 11-10 in favoarea CFR-ului iar ambii portari transformasera si ei cate un penalty.

Penalty-uri:

Trica 0-1, Soporan 1-1. Culio 1-2, Ungurusan 2-2, Deac 2-3, Cordos 3-3, Didi 3-4, Bus 4-4, Peralta 4-5, Borza 5-5, Tony 5-6, Bundea 6-6, Toma 6-7, Szilagy 7-7, Panin 7-8, Ionescu 8-8, Dani 8-9, Suteu 9-9, Nuno Claro 9-10, Merlier 10-10, Trica: 10-11, Soporan a ratat, 10-11

'91 a inceput prima repriza de prelungiri

'90+4 La finalul celor 90 de minute regulamentare, "U" Cluj - CFR Cluj 3-3. Vor urma doua reprize de prelungiri a cate 15 minute

'83 Trica si Peralta sunt aproape de gol, Merlier apara senzational

'78 GOL CFR Cluj! Peralta scapa singur cu Merlier si inscrie pe sub portarul gazdelor: "U" Cluj - CFR 3-3

'77 GOL "U" Cluj! Bundea centreaza, Bus prelungeste si Suteu marcheaza din careu: "U" Cluj - CFR 3-2

'76 GOL CFR Cluj! Trica scapa de marcajul fundasilor gazda si restabileste egalitatea: "U" Cluj - CFR 2-2

'73 Bus suteaza putin pe langa poarta

'65 Nuno Claro retine greu sutul trimis de la mare distanta de Bundea

'58 Szilagy trimite putin pe langa poarta mingea centrata de Dorinel Munteanu

'47 GOL CFR Cluj! Didi reduce din diferenta cu un sut din careu, dupa o actiune frumoasa initiata de Deac: "U" Cluj - CFR Cluj 2-1

'45 a inceput a doua repriza

'45+2 Pauza. "U" Cluj - CFR Cluj 2-0

'45+2 Dorinel Munteanu a tras din lovitura libera putin pe langa vinclu

'45 Alcantara este eliminat pentru un fault dur

'38 Cordos trimite periculos pe langa poarta mingea centrata de Dorinel Munteanu

'26 Prette a marcat, golul a fost anulat pe motiv de offside

'23 GOL "U" Cluj! Soporan a transformat lovitura de la 11 metri acordata de arbitru: "U" Cluj - CFR Cluj 2-0

'20 Suteu a fost faultat in careu de Peralta si "centralul" a acordat penalty

'16 Didi a scapat singur cu Merlier, dar a tras pe langa poarta

'13 Ungurusan il blocheaza foarte bine pe Deac

'11 GOL "U" Cluj!Soporan a marcat dintr-o lovitura de la 11 metri: "U" Cluj - CFR Cluj 1-0

'8 sutul lui Ionescu a fost blocat

'6 Didi a trimis mingea cu capul peste poarta

'1 a inceput meciul

Formatiile de start:

"U" Cluj

Merlier - Ungurusan, Cordos, Szilagyi, Suller - Soporan, Ad. Ionescu - Budean, D. Munteanu ('60 Zeno Bundea), Suteu - Suciu ('64 Borza)

Rezerve: Farcas, Marincau, Zeno Bundea, Borza, Edvan, Bus

CFR Cluj

N. Claro - Panin, Viera ('74 Trica), Alcantara, Toma - Dani, Peralta - Oberman ('46 Culio), Prette ('46 Tony), Deac - Didi

Rezerve: Stancioiu, Tony, M. Jose, G.Muresan, Trica, Culio, Y. Kone

13:50 Ambele echipe au iesit la incalzire, iar galeria CFR-ului a ajuns la stadion

13:42 Spectatorii aproape ca au umplut stadionul, cu 50 de minute inainte de startul partidei! Fanii CFR-ului inca nu au ajuns la stadion.

12:00 Fanii Universitatii Cluj se pregatesc pentru derby-ul cu CFR, ce va avea loc in Cupa Romaniei incepand cu ora 14:30. Cinci sute de suporteri ai "sepcilor rosii" s-au strans in centrul orasului, desi Primaria nu le-a dat aprobare din cauza incidentelor cu Jandarmeria de la precedentul meci, din ultima etapa de campionat.

De data aceasta, suporterii s-au manifestat pasnic. Au trecut pe langa Primaria Clujului, scandand ca vor un nou stadion pentru echipa si apoi s-au indreptat spre arena "Ion Moina".