Otelul se bucura de un egal mare cat o victorie: Sarghi sau Carja au realizat contra CFR-ului tot atat cat au izbutit Drogba sau Lampard. Ardelenii au dominat jocul, au deschis scorul (Muresan, minutul 18), insa au avut ghinionul de a-si inscrie un autogol (Panin, minutul 21), moment din care nu au mai reusit sa se desprinda, cu toata dominarea teritoriala.

Clujenii au solicitat un penalty in minutul 67, cand Sixto Perralta a fost tinut in careu de Iorga. Arbitrul de centru Tiberiu Lajos a lasat jocul sa curga, decizia sa provocand o reactie de nemultumire din partea presedintelui Iuliu Muresan - oficialul CFR Cluj crede ca un arbitru precum Lajos trebuie sa fie scos din arbitraj si inlocuit cu unul din generatia tanara.

Iuliu Muresan a condamnat si ostilitatea cu care echipa sa a fost primita la Galati: se referea la episodul din cursul noptii premergatoare meciului, cand un grup de huligani au vopsit autocarul echipei cu mesaje de genul "Afara cu ungurii din tara!" si altele cu tenta pornografica.

Meciul Live Text

'90 Se arata 4 minute de prelungiri.

'88 Sut violent Kone, respinge Kolev de pe linia portii!

'86 Centrare Trica, prinde Kolev pe 6 metri.

'84 Ultima schimbare la CFR: iese Culio, intra Eugen Trica.

'80 Asediu la poarta Galatiului: portarul Kolev are din ce in ce mai multa treaba.

'73 Sut Didi din afara careului; mingea ocoleste poarta.

'67 Perralta solicita acordarea unui penalty, CFR-ul este nemultumit de decizia arbitrului Lajos care lasa jocul sa mearga mai departe.

'65 Sutul lui Viglianti trece peste transversala. CFR-ul mentine ofensiva: Muresan centreaza in fata portii, Kone nu ajunge.

'60 Trombetta il scoate pe Dubarbier si il introduce pe Ysouf Kone.

'56 Pena suteaza din marginea careului, prinde Stancioiu. A fost prima aparitie a galatenilor in jumatatea CFR-ului, in a doua repriza.

'51 CFR se instaleaza in jumatatea Otelului, imagine cu care ne-am obisnuit inca din prima repriza. Galatiul asteapta o sansa pe contraatac.

'46 Se reia jocul. Nicio modificare in cele doua formatii.

45+1 Este pauza; ultimele minute, dominate de ardeleni, nu au mai adus nimic notabil in careul otelarilor.

'39 Lovitura libera CFR, executata de Muresan - sutul sau, violent, se opreste in zid.

'32 CFR reuseste sa aseze din nou jocul si domina. Tony primeste cartonas galben pentru o interventie dura asupra lui Vitaici.

'27 Jocul s-a mai calmat dupa "furia" de cateva minute in care s-au si marcat cele doua goluri. Otelul se bazeaza exclusiv pe jocul atletic al varfurilor, cautate cu lansari lungi.

'21 GOOOL Otelul! Galatenii restabilesc egalitatea, dupa ce fundasul ardelean Panin si-a trimis mingea in poarta proprie - jucatorul avea un adversar in spate, iar mingea i-a sarit in tibie... de acolo in poarta lui Stancioiu. 1-1.

'18 GOOOL CFR! Muresan reia cu capul, in coltul lung, dupa o centrare sosita de la Culio (lovitura libera). 1-0 pentru ardeleni.

'15 Actiune Otelul: Iorga suteaza pe langa poarta, din pozitie centrala, o minge pe care Stancioiu, nesigur, o respinsese in fata.

'12 Cea mai mare ocazie: Perralta il gaseste liber pe Dubarbier, acesta ramane singur cu Kolev, dar trimite pe langa poarta.

'10 Prima actiune a lui Culio - scapa pe stanga, centreaza in fata portii, Dubarbier ajunge insa cam tarziu.

'5 Otelul s-a adaptat repede la conditii si este mai prezenta in suprafata adversarului.

'4 Debutul de meci este insotit de sosirea ploii: toarna cu galeata! Jucatorii celor doua formatii au o grija suplimentara - sa isi mentina echilibrul si in noile conditii meteo.

Primul meci al zilei se disputa la Galati: Otelul (sau gasca nebuna a lui Grigoras) primeste vizita CFR-ului, echipa care tocmai a fost egala lui Chelsea, in Champions League.

Echipe: galatenii nu se pot baza pe Paraschiv, golgeterul echipei (ruptura musculara). Ardelenii au efectuat cateva modificari in primul 11: sunt odihniti Kone, Trica si Perreira, inlocuiti de Didi, Perralta si Panin.

Otelul: Kolev - Salagean, Jelev, Costin, Carja - Sarghi, Viglianti, Iorga, Vitaici - Pena, M. Tanasa.

CFR Cluj: Stancioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Panin - Perralta, Muresan, Dani - Culio, Didi, Dubarbier.