S-a risipit si ultima speranta romaneasca la calificarea in grupele Cupei UEFA: FC Vaslui a incheiat la egalitate, 1-1, cu Slavia Praga, golul primit acasa cantarind decisiv - acum doua saptamani, in Praga, baietii lui Hizo reusisera un 0-0.

Vasluiul a visat frumos: a deschis scorul prin Burdujan (minutul 21), insa a primit golul egalarii imediat dupa pauza (Brabec, 49), dupa o faza care a sanctionat lipsa de experienta a moldovenilor. Desi au presat cu insistenta, molodvenii nu s-au mai apropiat de gol pana in final.

'89 Burdujan cere un penalty; la poarta noastra, Kuciak face minuni si scoate o torpila trimisa sub transversala

'85 Slavia se apara cu toata echipa in propriul 16.

'80 Ndoye executa peste poarta o lovitura libera.

'75 Slavia a reusit sa echilibreze: face un pressing avansat si incomodeaza jocul de constructie al gazdelor.

'68 Vasluiul impinge liniile si forteaza Slavia sa se apere foarte aproape de propria poarta. Apar greseli in defensiva cehilor, insa echipa lui Hizo inca nu reuseste sa profite.

'65 Echipa lui Hizo risca din ce in ce mai mult: intra si Nemanja Jovanovici, pentru a sprijini ofensiva. Atacurile sunt dese, insa gloantele "oarbe". defensiva Pragai scoate aproape tot.

'58 Burdujan este surprins in ofsaid, in momentul in care incerca sa recupereze o minge in careul praghezilor.

'54 Vasluiul acuza socul, iar defensiva este confuza: sut Belaid din 16 metri, Kuciak scoate greu.

'49 Slavia egaleaza: Brabec trimite in poarta, dupa o lovitura libera laterala care l-a gasit pe coltul lung, scapat din marcaj.

Fluier final de prima repriza. FC Vaslui - Slavia 1-0

45' Genchev scoate in corner o minge periculoasa pentru poarta Vasluiului

Finalul de repriza ii gaseste pe vasluieni in atac, Jovanovic si Aliuta trecand pe langa majorarea scorului

38' Burdujan primeste cartonasul galben

37' Belaid rateaza o ocazie importanta pentru Slavia

Jocul a devenit unul pe contre, oaspetii fiind obligati sa marcheze pentru a se putea califica

Slavia se trezeste din pumni si incepe sa atace poarta gazdelor. Cu toate acestea, atacurile sunt deocamdata anoste

21' Burdujan deschide scorul dupa o superba lovitura de cap. FC Vaslui - Slavia Praga 1-0

20' Černy incearca o riposta a oaspetilor, dar mingea trimisa de el trece departe de poarta lui Kuciac

15' Ljubinkovic suteaza pe langa dintr-o pozitie favorabila

13' Temwanjera rateaza deschiderea scorului

12' Ivana intra in locul lui Literri la oaspeti

11' Volesak este angajat in adancime, dar Kuciak prinde balonul

Moldovenii incep in forta partida, dominandu-i pe cehi

5' Aliuta centreaza, dar apararea oaspetlor respinge pericolul

Partida a inceput la ora 20.30

FC Vaslui: 1 Kuciak, 30 Jovanovic, 15 Buhusi, 16 Panait, 27 Luz, 20 Ljubinkovic, 4 Genchev, 21 Ndoye, 10 Aliuta, 19 Temwanjera, 9 Burdujan.

Slavia Praga: 28 Vaniak, 19 Krajcik, 3 Brabec, 17 Suchy, 4 Hubacek, 23 Volesák, 2 Tavares, 21 Belaid, 26 Černy, 24 Necid, 30 Litteri.