Corabia giulesteana este intr-o degringolada totala, dupa ce in campionat se afla doar la jumatatea clasamentului, Rapidul a parasit si cupele europene dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu VfL Wolfsburg (a pierdut in tur cu 1-0). Refrenul mai bine plecati cu totiia fost la mare cautare in peluza de pe Valentin Stanescu, suporterii cerand demisia intregii conduceri. Singurul aplaudat a fost Pitbull, dar cu-o floare nu se ajunge in grupele Cupei UEFA. Zilele lui Jose Peseiro pe banca alb-visinie par a fi numarate...

Dupa un final slab de partida, Rapid - Wolfsburg 1-1. Giulestenii au fost eliminati din Cupa UEFA

Giulestenii preseaza, dar fara rezultat pe tabela de marcaj

82' Tot Pitbull suteaza periculos, dar mingea trece pe langa poarta lui Benaglio

81' Pitbull vede cartonasul galben pentru o simulare

78' Acelasi Fernandes trimite cu capul pe langa poarta celor de la Wolfsburg

77' Fernandes vede cartonasul galben

73' Maftei se accidenteaza dupa golul reusit si este inlocuit de Julio Cesar

71' Maftei trimite in poarta dupa o lovitura libera executata foarte bine de Pitbull. Rapid - Wolfsburg 1-1

67' Boya finalizeaza cu un sut in tribuna o faza frumoasa a gazdelor

63' Boya suteaza, dar Benaglio scoate in corner

62' Iese Spadacio si intra Joao Paulo

60' Andrade scoate providential sutul lui Josue

Apararea Rapidului este imobila, mijlocul static, in timp ce atacul este inexistent. Misiunea Giulestiului este una practic imposibila in acest moment

54' Sutul lui Lazar trece mult peste poarta germanilor

51' Dzeko rateaza din postura de unu la unu cu Andrade

50' Grafite trimite cu capul, dar Andrade prinde. Nemtii vor cu orice pret desprinderea

46' Iese de pe teren Marius Constantin si intra Nicolae Grigore

A inceput repriza a doua

Final de prima repriza. Rapid - Wolfsburg 0-1.

Giulestenii joaca mult pe extreme pe finalul de repriza, dar centrarile si fazele periculoase lipsesc

Jocul elevilor lui Peseiro este unul mai mult la intamplare, Wolfsburg reusind sa se apere foarte bine si sa contraatace periculos

38' Gentner se joaca cu apararea giulesteana, dar sutul sau este prins de Andrade

Dupa 35 de minute de joc, Rapidul nu da semne ca ar putea sa revina in joc si in cursa pentru calificare

33' Spadacio trimite un lob din afara careului de 16 metri, dar mingea trece departe de poarta lui Benaglio

Pitbull si Spadacio fac schimb de locuri, dar nu se schimba nimic in jocul gazdelor. Nemtii se apara foarte bine

28' Pitbull centreaza bine, dar Boya este slab pozitionat si nu ajunge la minge

26' Grafite obtine o lovitura libera de la aproximativ 26 de metri, dar sutul lui Misimovic trece peste poarta

Apar primele apostrofari din partea publicului rapidist, care nu mai toleareaza inca un rezultat slab al favoritilor

Nemtii simt momentul greu prin care trece Rapidul si forteaza desprinderea

17' Grafite deschide scorul dupa un sut puternic pe coltul scurt al portii lui Andrade. Rapid - Wolfsburg 0-1. In acest moment, giulestenii trebuie sa marcheze de trei ori, fara a primi gol, pentru a se califica. Nu vor mai fi prelungiri.

14' Ocazie mare a lui Pitbull, cel care trimite din pozitie favorabila pe langa poarta oaspetilor

13' Sutul lui Maftei trece departe de poarta germanilor

Dupa primele 10 minute de joc, partida este una echilibrata, cu cate o ocazie de fiecare parte

10' Pitbull suteaza puternic, iar Benaglio pareaza cu dificultate

8' Marius Constantin comite un hent, iar lovitura libera executata de Gentner se loveste de zidul giulestean

7' Grafite profita de o eroare a lui Maftei, dar din fericire pentru Rapid trimite putin pe langa poarta lui Andrade

6' Spadacio centreaza, dar oaspetii indeparteaza pericolul

4' Boya respinge o centrare periculoasa pentru poarta lui Andrade

Debutul de meci ii gasteste pe rapidisti in atac. Ocazie buna pentru Lazar in minutul 3, dar mijilocasul giulestean este blocat de apararea oaspetilor

Partida a inceput la ora 17.00

Rapid: 99 Andrade, 19 Bozovic 3 Fernandes, 23 Marius Constantin, 24 Maftei, 4 J. Andrade, 30 Spadacio, 8 Paulista, 15 Lazar, 87 Pitbull, 11 Boya. Antrenor Jose Peseiro.

Wolfsburg: 1 Benaglio, 43 Barzagli, 4 Schafer, 5 Ricardo Costa, 7 Josue, 25 Gentner, 13 Hasebe, 20 Riether, 23 Grafite, 9 Dzeko, 10 Misimovic.