Gaz Metan a deschis jocul cu fundasii la centru, atitudine inconstienta, taxata rapid: in minutul 6, Semedo a marcat primul sau gol pentru Steaua. Bucurestenii s-au retras imediat, in asteptare, simtind ca adversarul are tendinta de a-si pune piedica singur. Nicolita majoreaza in minutul 30, dupa o faza nostima: o minge inalta cade in zona centrala a defensivei mediesene - fundasii lui Pustai o privesc in liniste, doar stelistul "baga" sprint, recupereaza, ramane singur cu Stetca si inscrie.

Senzatia de lejeritate se accentueaza in minutul 38: trei stelisti scapa singuri in spatele apararii lui gaz Metan, Stancu intarzie momentul pasei decisive, iar cand o executa, se ridica fanionul pentru ofsaid!

Steaua joaca si mai retras dupa pauza, invitandu-si adversarul sa iasa, implicit sa greseasca - in minutul 64, apararea Gazului lasa un culoar liber pentru aparitia lui Semedo si se face 3-0 pentru echipa lui Lacatus. Tabela se inchide in prelungiri, cand Kapetanos reia cu capul, din centrul careului.

Succes fara niciun fel de istoric pentru Steaua. Emotiile se amplifica saptamana viitoare, cand echipa lui Lacatus merge la Cluj, acolo unde o asteapta CFR-ul.

Jocul live text

'90+4 Kapetanos inchide tabela cu o lovitura de cap, din centrul careului: 4-0.

'86 Goian este la un pas de 4-0, insa reluarea sa (cu capul) ocoleste poarta.

'81 Prima situatie la poarta lui Zapata: sut din unghi al lui Grillo, portarul Stelei scoate cu piciorul.

'75 Ies Nicolita si Petre Marin; intra Szekely si Golanski.

'64 Semedo majoreaza: apare pe un culoar liber, deschis intre fundasii centrali ai adversarului, si arunca mingea peste Stetca: 3-0, este al doilea sau gol in acest meci.

'59 Iese Dayro Moreno, intra Kapetanos.

'57 Nicio faza de poarta - desi este invitat, Mediasul nu ajunge la poarta lui Zapata. Apararea este insa ceva mai sigura - Steaua inca nu si-a construit nicio ocazie serioasa.

'50 Steaua joaca la asteptare, in propria jumatate.

'46 Se reia jocul.

Pauza

'38 Dayro trimite mingea in poarta, insa golul nu este validat: pasa primita de la Bogdan Stancu l-a gasit in ofsaid; eroare tactica mare a lui Stancu.

'34 Bara Dayro Moreno - columbianul a sutat din drop, fara preluare, din afara careului, in bara laterala.

'30 Nicolita alearga nestingherit dupa o minge pe care fundasii medieseni nu o supravegheau. 2-0

'27 Steaua joaca cu motoarele reduse. Gazul se agita, insa nu are consistenta.

'23 Semedo apare la finalizare, reia cu capul alaturi, dintr-o centrare sosita de la Nicolita.

'18 Curtean revine in ofensiva prin dribling, preia Eric si acesta incearca un sut de mare efect de la 25 de metri. Balonul ocoleste poarta.

'17 Combinatie a mediesenilor in careul Stelei, Curtean trage in blocaj.

'13 Eroare Lovin, scapa Eric, dar sutul este slab, desi pozitia jucatorului de la gaz Metan era promitatoare.

'12 Sut din afara careului, prinde Zapata.

'11 Mediasul nu s-a apropiat inca de poarta Stelei.

'6 Semedo inscrie primul sau gol in Ghencea: scapa singur de la 40 de metri si il invinge pe Stetca: 1-0.

'5 Prima ocazie a Stelei - Bogdan Stancu rateaza singur cu Stetca.

'3 Debut curajos (inconstient?) pentru Gaz Metan care se apara cu fundasii sus, incercand sa comprime spatiile adversarului.

Avancronica

"E greu sa motivezi jucatorii sa joace contra lui Gaz Metan, dupa ce au consumat atatea energii contra lui Bayern" - este declaratia presedintelui stelist Valeriu Argaseala.

Antrenorul Lacatus pregateste cateva modificari in primul 11, pentru a odihni cativa dintre jucatorii care au evoluat contra lui Bayern.

Steaua: Zapata - Ogararu, Ghionea, Goian, Petre Marin - Nicolita, Tiago, Lovin, Semedo - Dayro Moreno, Bogdan Stancu.

Gaz Metan Medias: Stetca - Grillo, Falemi, Markovic, Semeghin - Dudita, Hoban, Eric, Curtean - Gego, Dos Santos.

In urma cu doi ani, la revenirea Stelei in Champions League. antrenorul Cosmin Olaroiu se plangea ca elevii sai nu reusesc sa castige niciodata primul meci disputat dupa jocurile din cea mai importanta competitie intercluburi. "Liga Campionilor m-a facut sa pierd titlul", a concluzionat atunci Oli, in anul in care campionatul i-0a revenit lui Dinamo.