Catania putea sa plece cu cel putin un punct din deplasarea de la San Siro, dar greselile jucatorilor lui Zenga au decis soarta partidei in favoarea Interului. Plasmati, un jucator adus din Serie C, a deschis scorul in minutul 43 cu o superba lovitura de cap. Inter a egalat insa inainte de pauza, printr-un gol ciudat la care au contribuit Quaresma si portarul Cataniei.

Imediat dupa pauza, a venit autogolul stupid al lui Terlizzi, ('48) care a reluat in proprie poarta o centrare venita din partea dreapta. Ibrahimovici putea sa il linisteasca pe Mourinho, dar suedezul a ratat cat a putut el de mult, din toate pozitiile.

Tehnicianul lui Inter a spus la finalul meciului ca formatia sa merita sa castige cu 5-1. "Mourinho exagereaza, asa cum face mereu. Inter a avut ocazii in ultimele minute, iar autogolurile noastre i-au oferit trei puncte", a spus amarat, Walter Zenga.

Dica a intrat in a doua repriza insa romanul nu s-a evidentiat cu absolut nimic, ba mai mult, a luat si un cartonas galben.

Walter Zenga a avut parte de o primire foarte buna. Suporetrii lui Inter i-au pregatit o coregrafie speciala si l-au aplaudat la scena deschisa, pe cel care a fost desemnat cel mai bun portar din lume la inceputul anilor '90.