Selectionerul Victor Piturca a anuntat lotul pentru dubla cu Lituania si Faroe, primele jocuri din preliminariile Mondialului 2010. Probleme mari pentru antrenor - Chivu si Mutu nu au fost convocati (motive medicale), iar Marica s-a accidentat duminica in Bundesliga. pe lista selectionerului au aparut, printre altele, numele lui Aliuta (Vaslui), Costea (Craiova) sau Lazar (Rapid).

Lotul pentru meciurile cu Lituania (sambata, 6 septembrie, Cluj) si faroe (deplasare, miercuri, 10 septembrie):

portari - Lobont, Stancioiu

fundasi - Contra, Sapunaru, Tamas, Moti, Goian, Ghionea, Radu Stefan, Nesu

mijlocasi - Nicolita, Radoi, Cocis, Codrea, Lazar, Aliuta, Dica

atacanti - Bratu, marius Niculae, Daniel Niculae, Florin Costea, Marica.

Atacantul Ciprian Marica s-a accidentat in prima repriza a meciului Stuttgart - Hannover 2-0. A primit ingrijiri medicale in pauza, insa nu a mai putut relua jocul. Luni, medicul nationalei va primi toate informatiile legate de situatia atacantului si il va informa pe selectioner daca Marica poate fi utilizat in cele doua intalniri ale tricolorilor.

Adrian Mutu este anuntat ca "refacut" de clubul Fiorentina, dupa luxatia suferita inaintea partidei amicale cu Letonia. Prandelli nu l-a retinut in lot pentru debutul din Serie A, pentru ca nu a vrut sa il forteze.