Campioana Spaniei, Real Madrid, a castigat Supercupa Spaniei dupa ce a invis pe Santiago Bernabeu, scor 4-2, pe Valencia, castigatoarea Cupei, la capatul unei partide in care galacticii au jucat din minutul 40 in inferioritate numerica (Van der Vaart - rosu direct in minutul 40, Van Nistelrooy doua galbene in minutele 54 si 74).

Cum in partida tur liliecii invinsesera cu 3-2, victoria de duminica seara a adus primul trofeu din noua stagiune pentru formatie pregatita de Bernd Schuster.

Au marcat Van Nistelrooy '49-penalty, Sergio Ramos '77, De la Red '85 si Higuain '88, in timp ce Valencia a punctat prin Silva '33 si Morientes '90.

Real Madrid: Casillas - Sergio Ramos, Pepe, Heinze, Torres (Drenthe 64); Diarra, Guti (De la Red 78), Van der Vaart; Robben - Raul (Higuain 79), Van Nistelrooy. Antrenor: Bernd Schuster.

Valencia: Hildebrant - Miguel, Albiol (Morientes 81) Alexis, Moretti - Joaquin (Pablo Hernández 68), Albelda, Baraja, Mata (Vicente 60) - Silva, Villa. Antrenor: Unai Emery Etxegoien.

Realul a castigat Supercupa Spaniei pentru a opta oara in istorie.