Desi selectionata olimpica a Italiei a dominat partida si a avut cele mai mari ocazii, tricolorii lui Sandoi au reusit sa obtina un rezultat de egalitate in fata squadrei azzurra, profitand de relaxarea italienilor si de faptul ca selectionerul Casiraghi a schimbat in a doua repriza foarte multi jucatori.

Jocul nationalei de tineret nu a convins. La mica ciupeala, asemeni nationalei lui Piturca, venit la Pistoia sa analizeze evolutia tinerilor nostri. Atac palid, vointa, totul pe defensiva si contraatac. Suna cunoscut? Sandoi a fortat abia in ultimele minute, iar Stancu a marcat un gol de moral.

Sandoi nu a putut conta pe 3 titulari, Ropotan, Keseru si Sepsi. Primul e accidentat, iar ceilalti doi nu au putut onora convocarea, intrucat partida nu s-a disputat intr-o data din calendarul oficial al UEFA, si jucatorii nu au primit aprobarea din partea cluburilor la care activeaza pentru a veni la nationala.

Rezultatul e promitator si da moral jucatorilor pentru meciurile din preliminariile pentru Europeanul din 2009, insa jocul a lasat de dorit, cel putin in prima repriza. Italienii au cativa jucatori tineri de calitate, insa Brazilia lui Ronaldinho si Robinho si Argentina lui Messi sunt favoritele la medalia de aur olimpica.

DESFASURAREA MECIULUI:

'90+2 Pantilimon apara foarte bine sutul lui Acquafresca!

'90+1 Pantilimon respinge spectaculos, apoi un italian reia in bara transversala!

'89 Gooool Romania! Ochirosii centreaza in fata portii si Bogdan Stancu inscrie din apropierea portii! Italia - Romania U 21 1-1!

'77 Abate, intrat in a doua parte la italieni, are o mare ocazie de gol: primeste o pasa pe culoar, il dribleaza pe Tatarusanu, dar suteaza pe langa poarta goala

'55 Giovinco a sutat din corner direct pe poarta si i-a pus probleme lui Tatarusanu

'48 Torje a sutat bine, dar portarul italian a respins

'46 a inceput a doua repriza

'45 Tatarusanu apara acrobatic sutul puternic expediat de Rossi

'42 Tatarusanu respinge cu greu sutul lui Giovinco, apoi il blocheaza pe Rossi

'39 Gol Italia! Rossi deschide scorul cu un sut deviat din interiorul careului! Italia - Romania U 21 1 - 0!

'38 italienii au sansa golului, dar Latovlevici respinge de pe linia portii

'37 Torje s-a aruncat inutil in careu, desi daca ar fi continuat faza, ar fi putut sa marcheze

'36 Radu Stefan a respins incredibil din fata lui De Silvestri, scapat singur cu Tatarusanu

'25 Stancu suteaza peste poarta de la marginea careului, dintr-o lovitura libera

'21 Giovinco a sutat din lovitura libera, dar Tatarusanu a respins in corner

'19 Bogdan Stancu a reluat din semi-foarfeca peste poarta

'16 Bicvalvi a sutat putin peste poarta

'5 italienii au avut o ocazie importanta, insa Latovlevici a respins o minge centrata puternic in careu