Fostul stelist Nicolae Dica a evoluat pentru prima data pentru Catania intr-un joc amical impotriva unei formatii de amatori, intalnire care a durat doar 45 de minute. Dica a jucat in tricoul cu numarul 10 si a marcat doua goluri in victoria echipei lui Walter Zenga cu scorul de 8-0.

Catania a jucat miercuri doua meciuri amicale, cu ACD Viole si cu Rappresentativa Regionale Umbra Carabinieri. Primul meci a fost castigat cu 5-0, al doilea cu 8-0, ambele durand cate 45 de minute. Dica a evoluat in al doilea meci si a marcat ultimele doua goluri ale noii sale formatii, in minutele 42 si 45.

Dica a parasit in aceasta vara pe Steaua, ajungand in Italia contra sumei de 2 milioane de euro. Jucatorul a semnat un contract pe patru ani si va primi un salariu anual de 350.000 de euro.