Venezuela a inregistrat prima victorie din duelurile cu cvintupla campioana mondiala, invingand cu 2-0 intr-un joc amical disputat la Boston, in Statele Unite. Brazilia castigase toate cele 17 meciuri directe disputate pana acum. Maldonado si Vargas au marcat golurile venezuelene impotriva unei echipe din care n-au lipsit staruri precum Alexandre Pato, Robinho sau Adriano.

"Am jucat groaznic", a declarat imediat dupa meci Dunga, selectionerul brazilienilor. "Am primit doua goluri in prima repriza, dupa pauza am jucat mai bine, am avut mai multe ocazii de gol, dar n-am putut sa marcam."

Giancarlo Maldonado a deschis scorul in minutul 5, iar Ronald Vargas a dublat avantajul venezuelean cu un minut inainte de pauza.

Brazilia a jucat in formula: Doni; Daniel Alves (Maicon 46), Luisao, Henrique, Gilberto; Gilberto Silva (Josue 46), Anderson (Rafael Sobis 84), Elano (Mineiro 64); Alexandre Pato (Diego 46), Robinho, Adriano (Luis Fabiano 66).