Prima repriza

Conform previziunilor, Zenit si-a asumat responsabilitatea de a conduce jocul: dominare teritoriala neta si un avantaj zdrobitor al posesiei (67 la suta). Arsavin a ratat o mare situatie in minutul 7. Rangers ies greu din propriul teren si isi trec in cont o singura actiune (Darcheville, minutul 10). Jocul se mai echilibreaza in ultimul sfert de ceas al perioadei. In minutul de prelungire, rusii solicita penalty la un hent comis de scotieni in careu, solicitare neluata in seama de arbitru.

Repriza secunda

Rangers schimba registrul in debutul perioadei: Ferguson si Darcheville rateaza in aceeasi faza deschiderea scorului; scotienii solicita un penalty, pentru un hent al rusilor, insa arbitrul isi mentine pozitia - nu acorda nimic, cum nu a facut-o nici in cazul hentului celor de la Rangers, din finalul primei parti.

Zenit are un contraatac virulent prin Arsavin: a depasit portarul, insa buturile scotiene sunt salvate de Papac (scoate de pe linia portii). Acelasi Arsavin este pasatorul decisiv in minutul 72 cand il angajeaza perfect in careu pe Denisov: singur cu portarul, Denisov nu rateaza: 1-0 pentru Zenit! In prelungirile jocului, Zenit marcheaza a doua oara prin Zirianov: 2-0!