Adrian Mutu se afla in fata celei mai importante performante din cariera sa, disputarea unei finale de cupa europeana, pe Briliant despartindu-l numai 90 de minute (fara eventualele prelungiri) de finala Cupei UEFA.

Formatia Viola este favorita la calificarea in ultimul act dupa ce a reusit sa plece neinvinsa, scor 0-0, in turul de pe Ibrox Park. Cu toate acestea, orice rezultat de egalitate cu goluri marcate ii duce pe scotieni in finala, elevii lui Pradelli avand nevoie de victorie pentru a merge mai departe.

"Speram ca publicul va face diferenta intr-un meci atat de echilibrat. Vom juca cu gandul numai la ei", a precizat Cesare Prandelli, antrenorul gazdelor.

Vor fi 47.000 de spectatori in aceasta seara pe Artemio Franchi, 2.500 dintre acestia urmand sa fie sustinatori ai celor de la Rangers.

Echipe probabile:

Fiorentina: Frey; Jorgensen, Gamberini, Ujfalusi, Pasqual, Kuzmanovic, Donadel, Montolivo, Santana, Osvaldo, Mutu. Antrenor Cesare Prandelli

Glasgow Rangers: Alexander, Broadfoot, Dailly, Cuellar, Papac, Novo, Hemdani, Ferguson, Thomson, Wittaker, Darcheville. Antrenor Walter Smith

In cealalta semifinala, Bayern Munchen forteaza calificarea in finala Cupei UEFA dupa ce nu a reusit decat un egal, scor 1-1, pe propriul teren impotriva lui Zenit. Echipa din Saint Petersburg este, cel putin prin prisma rezultatului din tur, favorita la calificarea in marea finala.