Nici Otelul Galati nu a putut intrerupe seria incredibila de victorii ale Stelei care ramane pe prima pozitie dupa al zecelea succes consecutiv. Mihaita Plesan a adus cele trei puncte pentru bucuresteni in minutul 83, cu o lovitura de cap dupa o faza fixa - un corner executat de Neaga, si ros-albastrii mai bifeaza un meci in cursa spre titlu. Au mai ramas doar patru.

Steaua a ratat primele ocazii de gol, tot din faze fixe, dar Otelul a avut marile sanse. Mai intai Szekely a scapat singur pe stanga si a sutat peste, apoi si Jula, tot singur cu Zapata, a trimis alaturi din centrul careului stelist. Pentru Steaua, Banel Nicolita a fost aproape de gol in minutul 40, sutul sau din cinci metri fiind blocat la sacrificiu de un fundas galatean.

Si in repriza secunda, ocaziile mai mari au venit pentru galateni, Jula si Paraschiv fiind blocati excelent de columbianul Zapata. In minutul 60, celalalt portar, bulgarul Kolev a fost aproape de un autogol, scapand din brate mingea trimisa de Mendoza, dar tot galateanul a revenit si a prins balonul in fata liniei portii.

Mihaita Plesan a marcat unicul gol al intalnirii in minutul 83 dupa un corner. Neaga a executat lovitura de colt, Goian a retrimis in fata portii, iar Plesan a impins balonul in plasa.

Steaua obtine doar a doua victorie din ultimii sase ani pe stadionul Otelului. In turul campionatului, pe Ghencea, Steaua castigase cu 3-1 in meciul in care Marius Lacatus a debutat pe banca bucurestenilor.