Regula lui Gattuso: Gandeste inainte sa vorbesti, sau macar fii atent la conjunctive

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 15 aprilie 2008, 16:11 Sport | Fotbal


Desi ar parea ciudat, Genaro Gattuso, mijlocasul defensiv de la A.C. Milan, a publicat recent cea de-a treia sa carte. Printre altele, jucatorul a scris si un Cod ce cuprinde niste reguli de conduita pe care fotbalistii ar trebui sa le respecte. "Gandeste inainte sa vorbesti, sau macar fii atent la conjunctive" e una dintre regulile lui Gattuso, care nu prea este respectata de multi dintre fotbalistii romani atunci cand acorda interviuri.

CODUL LUI GATTUSO:

1. Nu sari peste antrenament nici daca este cutremur;
2. Haina nu face pe rege, la fel cum nici ghetele pe fotbalist;
3. Pentru a juca fotbal e suficient sa stii sa numeri pina la zece;
4. Mingea e ca raceala: trebuie s-o pasezi mai departe cit mai repede;
5. Capul conteaza mai mult decit picioarele;
6. Fotbalul este tot un echilibru deasupra nebuniei;
7. Privind inveti;
8. Mai bine insotit decit singur;
9. Cine a suferit stie mai multe decit cine spune ca le stie pe toate;
10. Vinul bun nu se face niciodata otet;
11. Cind calatoresti, o minge la picior iti poate salva viata;
12. Gindeste inainte sa vorbesti, sau macar fii atent la conjunctive






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2185 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    decalog vine de la 10 (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:31)

    cristi [anonim]

    cine va scrie fratilor articolele ? :))))
  • 0 (0 voturi)    
    Do, Re, Mi si Fa ... Decalogul (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:37)

    Florin [anonim]

    Decalog format din 12 "porunci"... am ajuns cumva pe site-ul ziarului libertatea?!
  • 0 (0 voturi)    
    auzi.. (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:49)

    bok [anonim]

    auzi la el, inteligenta :))) punctul 11 e cel mai tare...
  • 0 (0 voturi)    
    Conjunctive sau invective? (Marţi, 15 aprilie 2008, 17:04)

    Scaevola [anonim]

    Nu trece zi sa nu ma minunez ce oameni pot scrie pe Hotnews. Banuiesc ca Marean sau Adriean, cei doi primari, va scriu stirile.
    Las la o parte ca ei nu stau bine cu matematica, fiindca oricat ai numara pana la zece, alea tot 12 puncte ies, dar cred ca si la vocabular se poticnesc. Ce a vrut sa spuna autorul prin "fii atent la conjunctive"? Sa-mi spuna si mie, il rog frumos!
    Din cate stiu eu, termenul conjunctiv are cu totul alt sens decat cel dorit aici. Probabil, dupa umila mea parere, ar fi trebuit sa fie ceva de genul "invective", asa mai capata sens... Fratilor, decat sa dati bani unor sfertodocti ca sa va faca de ras, mai bine ma ofer sa va scriu eu gratis! Puteti sa-mi stergeti comentariul dupa ce-l cititi, dar va rog, faceti ceva si nu va mai faceti de ras, ca zau de nu ramaneti fara cititori! Scaevola va saluta cu prietenie.
    • 0 (0 voturi)    
      Conjunctive sau invective? (Marţi, 15 aprilie 2008, 23:24)

      alt anonim [anonim] i-a raspuns lui Scaevola

      ce mare dreptate ai!!!
      pentru hotnews...traduceti mai cu grija...nu-i tot una mouse sau maus...daca vreti...daca nu ..tot aia e...
  • 0 (0 voturi)    
    traducator de duzina (Miercuri, 16 aprilie 2008, 8:32)

    Tzwei [anonim]

    Ha, ha, ha!!!
    Se refera la Modul Conjunctiv, cu care multi italieni au probleme si il folosesc gresit.
    In italiana, verbele la modul conjunctiv se numesc, pur si simplu, "congiuntivi". Modul conjunctiv este destul de "dificil" in italiana si chiar si in limba noastra cea frumoasa, unde din fericire,este tot mai putin sau chiar deloc, folosit de.... ziaristi!!!
    Ha, ha ha!!
    Traducatorul? Mai rau decat jucatorii de fotbal italian!
    ;))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    conjunctivite (Miercuri, 16 aprilie 2008, 10:43)

    salam minune [anonim]

    Asta e nivelul gazetarilor-