Fiorentina invinge cu 2-0 pe Reggina, gratie reusitelor lui Pazzini, minutul 23, si Adrian Mutu, minutul 92, si pastreaza sanse mari de a accede sezonul viitor in Champions League. Echipa Viola are patru puncte in fata Milanului, trupa lui Cesare Prandelli fiind favorita pentru ocuparea locului patru din Serie A.

Romanul a fructificat in prelungirile partidei o pasa a lui Gobbi si l-a invins pe Compagnolo. Mutu ajunge astfel la cota 16 goluri in Serie A, ocupand locul trei, dupa Trezeguet cu 17 reusite si Borriello cu 18 goluri marcate, varful celor de la Genoa conducand in topul marcatorilor din Peninsula.

Campioana Inter invinge cu 2-0 pe terenul Atalantei, ramanand astfel la o distanta de patru puncte de principala rivala in lupta pentru Scudetto, AS Roma.

Rezultate inregistrate duminica in Serie A:

Atalanta - Inter 0-2 (Vieira 21, Balotelli 74)

Catania - Napoli 3-0 (Colucci 5, Spinesi 16, Vargas 48)

Fiorentina - Reggina 2-0 (Pazzini 23, Adrian Mutu 92)

Parma - Lazio 2-2 (Budan 17, Paci 43 - Pandev 35, Bianchi 38) la oaspeti Stefan Radu a fost titular, fiind inlocuit in minutul 62 de Rosenhal

Sampdoria - Livorno 2-0 ( Maggio 67, Bonazzoli 85)

Siena - Udinese 1-1 (Kharja 69 - Flores 78)

Torino - Empoli 0-1 (Vannucchi 88)