Girona a revenit pe primul loc în LaLiga, după ce s-a impus clar luni seară pe teren propriu în fața celor de la Deportivo Alaves, scor 3-0. Ianis Hagi a fost rezervă, însă a fost introdus în repriza secundă.

Jucatorii echipei GironaFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Girona, succes categoric împotriva echipei lui Ianis Hagi

Girona a ajuns la 9 meciuri consecutive fără eșec în LaLiga.

Echipa antrenată de Michel a câștigat categoric duelul de pe teren propriu cu Deportivo Alaves.

Cu Ianis Hagi rezervă, oaspeții au primit gol după 23 de minute. Ucraineanul Artem Dovbyk a punctat pentru Girona.

Până la pauză, gazdele au reușit să mai puncteze încă o dată prin Portu (min 42).

În a doua repriză, Dovbyk a dus scorul la 3-0 (min 59), din lovitură de la 11 metri și a ajuns la 10 reușite în acest sezon de LaLiga.

Ianis Hagi a fost introdus și el pe teren în minutul 61, în locul lui Guridi, însă nu a avut realizări semnificative pentru oaspeți.

Scor final 3-0, iar Girona a revenit pe primul loc în LaLiga. De partea cealaltă, Alaves rămâne pe locul 13, cu 16 puncte.