Odată cu terminarea partidelor grupei A s-au aflat cele două echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României. Divizionara secundă Corvinul Hunedoara este singura echipă cu trei victorii consecutive.

Marius Măldărășanu, antrenor HermannstadtFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Corvinul Hunedoara și FC Hermannstadt s-au calificat în sferturile Cupei României

Petrolul și Sepsi Sfântu Gheorghe au terminat la egalitate, scor 2-2, o partidă cu miză doar pentru ploieșteni.

Alexandru Musi a deschis scorul în minutul 24, dar Denis Ciobotariu a adus egalarea chiar înainte de pauză.

Chiar dacă deținătoarea trofeului a preluat conducerea în startul reprizei secunde prin golul lui Ion Gheorghe, formația antrenată de Florin Pîrvu a revenit și a obținut remiza după reușita lui Huja din minutul 63.

Rezultatul de egalitate le era suficient ploieștenilor, dacă FC Hermannstadt nu marca în prelungirile partidei cu Chindia Târgoviște.

Bărbuț a adus calificarea echipei lui Marius Măldărășanu în minutul 90+6.

Revelația grupelor Cupei României, Corvinul Hunedoara, a învins categoric Progresul Pecica, scor 6-0, fiind singura formație cu punctaj maxim din grupe.

Hat-trick-ul lui Marius Lupu, dubla lui Antonio Bradu și golul lui Marius Coman au adus victoria formației conduse de Florin Maxim.

Până acum se calificaseră în sferturi Universitatea Craiova, FC Voluntari, Universitatea Cluj și CFR Cluj.

Ultimele echipe calificate se vor decide după partidele din Grupa C, unde Oțelul Galați, FCSB, U Craiova 1948 și Dinamo au șanse să meargă mai departe.