Finala Campionatului Mondial de fotbal sub 17 ani s-a decis la loviturile de departajare, după ce Germania și Franța au terminat la egalitate, scor 2-2, timpul regulamentar al partidei disputate în Indonezia.

Germania, campioana mondiala U17Foto: ADEK BERRY / AFP / Profimedia

Germania – Franța 3-2 (după penaltiuri), în finala CM U17

Germania a cucerit primul său titlu mondial la categoria sub 17 ani, după finala cu Franța disputată pe stadionul Manahan din Surakarta (Indonezia).

Nemții au deschis scorul în minutul 29, prin atacantul Borussiei Dortmund, Paris Brunner, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

În minutul 51, Noah Darvich (FC Barcelona) a dublat avantajul, dar peste doar două minute Franța a redus din diferență prin Saimon Bouabre.

Deși Germania a rămas în inferioritate numerică în minutul 69, după eliminarea lui Osawe, francezii au reușit să egaleze prin Amougou (min 85), dar nu să încheie partida în 90 de minute.

A urmat loteria penaltiurilor, unde formația antrenată de Christian Wuck a ratat două lovituri de departajare, față de trei irosite de francezi.