Deși venea cu un moral bun după victoria din UEFA Champions League, cu Paris Saint Germain (2-1), AC Milan a remizat inexplicabil în deplasare la Lecce, scor 2-2, deși a avut 2-0.

Stefano PioliFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan a pierdut puncte importante în deplasare la Lecce

AC Milan continuă să surprindă într-un mod neplăcut în acest sezon.

Deși în cursul acestei săptămâni s-a impus în duelul cu PSG, din grupele Ligii Campionilor, echipa antrenată de Stefano Pioli a remizat în deplasare la Lecce, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 12 din Serie A.

Milanul a avut o primă repriză de excepție pe Stadio Via del Mare și a reușit să marcheze de două ori, prin Olivier Giroud (min 28) și Tijjani Reijnders (min 35).

În a doua repriză, multipla campioană a Italiei a fost de nerecunoscut.

Nicola Sansone a redus din diferență pentru gazde (min 66), iar Lameck Banda a restabilit egalitatea, din pasa aceluiași Sansone.

Coșmarul oaspeților a continuat, iar în prelungiri Olivier Giroud a fost eliminat, pentru două cartonașe galbene primite în interval de câteva secunde.

Mai mult decât atât, gazdele au avut și un gol anulat în al patrulea minut de prelungire, pentru un fault.