Tricolorii au dominat nationala Rusiei (compusa numai din jucatori ce activeaza in campionatul intern). Cu exceptia unei perioade de echilibru din prima repriza, cind viteza de contraatac a rusilor a adus amenintari vagi in preajma careului nostru, reprezentativa romana nu a avut un adversar pe masura.

Ciprian Marica a deschis scorul in minutul 45, exact inaintea pauzei. "A fost un gol care a venit cind nu trebuia, apoi am facut greseli. Am fost naivi, iar Romania, cu jucatori din campionate puternice, cu experienta, ne-a pedepsit. Totusi, in prima parte am aratat ca putem juca la un nivel competitiv", a declarat Guus Hiddink, antrenorul Rusiei.

La pauza, Piturca a efectuat 3 schimbari: au ramas la cabine Mutu, Chivu si Marica, lasind loc lui Dica, Marius Niculae si Daniel Niculae. Daca Dica nu s-a ridicat peste evolutia din campionat, cei doi Niculae au facut diferenta: pe fondul unui joc inspirat al Romaniei, Daniel Niculae a majorat in minutul 60, iar Marius Niculae (revenit la nationala dupa aproape 2 ani) a inchis tabela in minutul 75.

"Este un semn bun pentru EURO. La 3-0 nu sunt multe de spus. Insa nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece, fiindca e doar un amical. Avem si noi probleme in joc. Si in aparare, si in atac" - Victor Piturca, antrenor Romania.

Fundasul central Gabriel Tamas a fost inlocuit in prima repriza din cauza unei accidentari. Dupa meci, Piturca a declarat ca ar putea fi vorba de o fisura la degetul mic.