VIDEO Super gol Lacatus, Romania invinge URSS

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 martie 2008, 12:16 Sport | Fotbal

Marius Lacatus, ultimul marcator impotriva rusilor
Marius Lacatus, actualul antrenor al Stelei, a reusit ultimele goluri ale tricolorilor ( a bifat o dubla in minutele 42 si 57) impotriva adversarilor de diseara (pe atunci URSS) la Mondialul din Italia '90, Romania obtinand victoria in singurul meci oficial impotriva primei reprezentative a Rusiei.

Nationala lui Piturca da piept pentru prima data de la dezmembrarea URSS (pe 26 decembrie 1991) cu Rusia, partida de pe Ghencea fiind a 10 disputa intre cele doua prime reprezentative.

Prima intalnire a avut loc in anul 1957, pe 1 iunie, Romania si URSS terminand la egalitate, scor 1-1 (au punctat Streltsov '78 si I Ene '64), in timp ce ultima s-a consemnat pe 29 august 1990, atunci cand tricolorii au invins cu 2-1, marcand atunci Lacatus, minutul 14, penalty, si Lupescu '64, respectiv Mihailicenko, minutul 71.

Romania a intalnit in total de noua ori Rusia (fosta URSS), palmaresul fiind de trei victorii, doua egaluri si patru infrangeri.