Federatia romana de fotbal va pronunta astazi, prin comisia de disciplina, verdictul in cazul meciului Rapid-Steaua, suspendat in minutul 74 din cauza lovirii arbitrului.

Intr-un asemenea caz (produs in premiera in fotbalul romanesc), regulamentul prevede: infringerea la masa verde (0-3), depunctarea si suspendarea stadionului clubului organizator (Rapid).

Cel mai apropiat precedent vine din 2004: un meci din Champions League (Roma - Kiev), oprit dupa lovirea arbitrului cu o moneda, UEFA a dat infringere echipei italiene cu 3-0 si i-a suspendat arena pentru urmatoarele intilniri.

Steaua asteapta materializarea unei asemenea decizii, anuntind - prin vocea patronului - ca va contesta orice alta hotarire in afara victoriei la masa verde.

Rapidul solicita continuarea partidei din minutul 74 (cind giulestenii aveau 1-0 pe tabela de marcaj) sau rejucarea partidei, fara spectatori. Giulestenii considera ca decizia arbitrului Deaconu de a opri meciul a fost excesiva si dau ca exemplu un meci din Bundesliga (Duisburg - Hanovra), disputat sambata, care s-a jucat pina la capat, desi arbitrul fusese lovit.