Partida dintre RKC Waalwijk şi Ajax din Eredivisie (prima ligă de fotbal din Olanda) a fost suspendată în minutul 84, după ce Etienne Vaessen, portarul gazdelor, a rămas la pământ, inconștient, după un contact cu un adversar.

Portarul Etienne Vaessen, scos cu targa de pe terenFoto: Broer van den Boom/Orange Pictures / Shutterstock Editorial / Profimedia

Meciul RKC Waalwijk şi Ajax, suspendat - Portarul Etienne Vaessen, aproape să moară pe teren

La scorul de 3-2 în favoarea celor de la Ajax, în minutul 84, portarul Etienne Vaessen (28 de ani) a fost lovit la cap după un contact cu Brian Brobbey.

Etienne a rămas întins pe gazon, inconștient, iar medicii ambelor echipe și-au făcut apariția rapid pe teren.

Au urmat moment de panică, iar în timpul intervenției medicilor a fost format un cordon de protecție din pături.

Etienne Vaessen a fost resuscitat pe teren înainte de a fi transportat de urgență la spital.

„Este conştient, dar nu-şi aminteşte ce s-a întâmplat. Vreau să felicit echipele medicale.

Medicii l-au ţinut în viaţă, deoarece nu reacţiona. Se pare că are legătură cu lovitura pe care a primit-o la cap. Aceasta l-a făcut să-şi piardă cunoştinţa” - Frank van Mosselveld, directorul celor de la RKC, citat de News.ro.

Partida nu a mai fost reluată, crainicul stadionului anunțând că jucătorii ambelor echipe sunt în stare de șoc după cele întâmplate și că nu le mai stă gândul la jucarea minutelor rămase.