Gloria Buzau reuseste marea surpriza a etapei a-XXV-a a Ligii 1 dupa ce invinge pe Rapid cu 1-0. Cunoscuta drept a doua echipa a Stelei in campionat, Gloria a reusit ceea ce Radoi si compania nu au putut acum trei zile, adica sa bata Rapidul lui Rednic.

Cu gandul mai mult la decizia care va fi luata in privinta partidei intrerupte joi noaptea pe Giulesti, Rapidul s-a prezentat ca o echipa apatica, incapabila de multe ori sa preseze asa cum si-ar fi dorit o formatie aflata in mare suferinta in clasamentul Ligii 1.

Nunes trage semnalul de alarma in minutul 6, atunci cand inscrie in poarta lui Andrade, dar golul este anulat pe motiv de off-side.

Pana la pauza, giulestenii sunt periculosi la poarta gazdelor doar prin sutul din voleu al lui Joao Paulo, din minutul 34, insa fostul rapidist Minca respinge cu un plonjon spectaculos.

Lovitura de gratie pentru trupa lui Mircea Rednic avea sa fie data de un fost stelist, Alin Litu punctand in minutul 65, dupa ce balonul l-a mai atins si pe Sapunaru in drumul spre plasa portii nefericitului Andrade.

Putea sa fie 2-0 in minutul 78, atunci cand Paleacu l-a servit ideal pe Nunes, dar acesta nu a putut modifica tabela dupa doua suturi consecutive de la 8 metri de poarta rapidistilor.

Giulestenii se puteau salva miraculos pe final de partida atunci cand Joao Paulo, unul dintre cei mai periculosi jucatori ai oaspetilor, a trimis cu capul putin pe langa poarta lui Minca in minutul 84.

Se termina surprinzator 1-0 pentru Gloria, buzoienii dand o nesperata mana de ajutor Stelei in lupta pentru pozitia secunda impotriva alb-visiniilor lui George Copos.