Selecționata antrenată de Roberto Mancini a terminat pe locul al treilea Liga Națiunilor, după ce a învins în finala mică Olanda, scor 3-2, într-o partidă disputată chiar pe terenul batavilor.

Roberto Mancini Foto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Olanda – Italia 2-3, în finala mică a Ligii Națiunilor 2023

Eliminată de Spania în semifinale, Italia a deschis scorul după doar 6 minute, când Federico Dimarco a finalizat cu un șut din unghi cu exteriorul o fază frumoasă de atac.

Jocul bun al italienilor a dat roade și în minutul 20, Davide Frattesi a dublat avantajul cu un șut din interiorul careului, reușita fiind validată după analiza VAR.

Ronald Koeman a făcut însă trei schimbări la pauză, iar Olanda a redus din diferență în minutul 68 prin Bergwijn.

Însă după doar cinci minute, Chiesa refăcea din nou diferența de două goluri.

Italienii au tremurat însp pe final, mai întâi după golul anulat al lui Weghorst pentru ofsaid, în minutul 82, apoi Wijnaldum reușind să reducă din nou din handicap.

În ciuda celor 11 minute de prelungiri, Olanda nu a izbutit egalarea, iar Italia s-a impus și termină pe podium ediția din acest an a competiției.

Finala Ligii Națiunilor se va disputa duminică de la ora 21:45 și va fi transmisă LiveBlog de HotNews.ro.